– “Takhle škrtí…”
– “Podepiš to nebo tě uškrtim!”
– “Zkus to.”
– “Herdek dědku, ty máš páru, takhle škrtil jenom Macháně.”
– “Nývlt!”
– “Macháně!”
– “Taková blamáž!”

Jistě si tuto legendární scénu pamatujete. Podívejme se však na techniky škrcení vážně – v tradičních čínských stylech jsou řazeny jako jedna ze 4 podkategorií technik “držení” (Na):

 • “Přervání šlach” (Fan Gam)
 • “Vykloubení kostí” (Cho Gwat)
 • “Zapečetění dechu” (Baai Hei)
 • “Zasažení vitálních bodů” (Dim Yut)

“Zapečetění dechu” lze v PHK dosáhnout mnoha způsoby – mezi ty brutálnější patří údery na ohryzek, ať už pěstí či speciálními formacemi jako “Vrážející pěst” (Chaap Cheui) či škrtícími metodami, které útočí na hrtan a “zapečetí” tak průdušnici – například silný tlak hranou palcovou předloktí na přední stranu krku při škrcení zezadu. Tato technika může být velmi nebezpečná – zranění hrtanu může způsobit krevní otok, šok, uzavření průdušnice a následně smrt.

Elegantnější metody zahrnují zastavení přívodu krve do mozku pomocí “zapečetění” krčních tepen, tj. karotid (krkavic). Statisticky nejúspěšnějšími technikami, založenými na tomto mechanismu, jsou gilotina či tzv. Rear Naked Choke (RNC), škrcení zezadu (viz úvodní foto). Z hlediska praktické sebeobrany je však třeba mít na paměti, že je třeba být za soupeřem, a mít jej perfektně pod kontrolou – například na zemi v tzv. back mountu, s oběma nohama zaháklýma za jeho nohy.

Škrtící techniky pro praktickou sebeobranu - jaké a PROČ

Škrcení však možno aplikovat nejen zezadu, ale i zepředu, nejen na zemi (a to v různých pozicích), ale i ve stoje (v clinchy) – a nemyslíme tím škrcení Mácháňovsko/Nývltovské z úvodu článku. Jednou z vysokoprocentních, funkčních technik je tzv. “ruční metoda překřížených rukou” (Sap Ji Sau Faat), známá v grapplingu jako “cross collar choke” (škrcení překříženými límci). Jak západní název napovídá, škrcení využívá soupeřovou oblečení.

Proč je v praktické sebeobraně potřeba mít v arzenálu škrtící techniky?

Odpověď je jednoduchá. Agresivnímu soupeři, který je např.pod vlivem drog, můžete vypíchnout oko, prošlápnout koleno, zlámat žebra, cokoliv – a stejně bude bojovat dále. Jakmile ale zastavíte přívod krve do mozku, usne ať chce nebo ne, bez ohledu na bojovnické srdce či drogu, která mu jinak umožnuje necítit žádnou bolest a být takřka nesmrtelný.

Pavel Macek Sifu, Practical Hung Kyun, amatérský cimrmanolog

Foto: Úvodní foto – Lau Gam Seng, „Techniky držení a kontroly“ (Kam Na Faat), Shangai 1936.  foto veprostřed (zleva): U.S. Army FM 3-25.150 Combatives manuál (vlevo), velmistr Lam Sai Wing (uprostřed), Lau Gam Seng (vpravo).


Tvoje cesta k mistrovství začíná prvním krokem.

Practical Hung Kyun: Sebeobrana, síla & kondice, zdraví 

Pošli nám obratem email pomocí formuláře níže, a dostaneš speciální nabídku 3 lekcí ZDARMA + Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA! 

Neotálej, protože naše PHK lehce se rychle zaplňují. 

 • Krok 1

Rozhodni se do kterého PHK Gymu chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA. Nepotřebuješ žádné speciální oblečení ani vybavení – stačí tričko, kraťasy nebo tepláky a tenisky.

 • Krok 2

Využij naší speciální nabídky 3 lekcí ZDARMA plus Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti či kondice – jen chuť se sebou něco dělat.

Domluv se na první lekci ještě dnes! 

  Jméno a příjmení (vyžadováno)

  Tvůj email (vyžadováno)

  V které škole chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA? (Praha nebo Jihlava?)

  Napiš nám a my se ti co nejdříve ozveme!

  Chceš se umět ubránit, dostat se do kondice, zesílit?

  Chystané akce! 

  žádné plánované akce

  Sdílení