Yam Kyun aneb „Yinový úder“ patří mezi ultimátní KO techniky mnoha čínských stylů – Hung Kyun, Hap Ga či např. Choi Lei Fat.

V moderní MMA terminologii se přímému úderu z přední říká jab, zadnímu cross, avšak skutečný cross je, jak již název napovídá, něco jiného. „Cross“ znamená „přes“, v duchu typické PHK taktiky“ „když přichází most, přejdi přes něj“ (Kiu Loi Kiu Seung Gwo).

Renomovaný MMA analytik Jack Slack píše:

Cross Counter či jen „Cross“ je jednou z neúčinnějších technik v arzenálu kteréhokoliv bojovníka, který  nacvičuje jeho použití. Je to velmi jednoduchý pohyb, ale to, co dělá rozdíl mezi vlající rukou a skutečným cross counterem, jsou načasování a situační kontext. Jednoduše řečeno, cross counter je pravý hák, který přechází přes soupeřův přední direkt (jab)… Mechnika úderu je v zásadě jednoduchá – nacvičuj pravý hák, ale se současným poklesnutím levého ramene – hlava se tudíž dostane vlevo, mimo centrální linii. Jakmile soupeř udeří přední direkt, snaž se, aby prošel mezi tvojí rukou a hlavou, těsně kolem pravého ucha. 

Ve starém Siu Lam se tato technika nazývá „Převracející se hrom valící se přes nebesa“ (Faan Leui Gwan Tin) – viz foto ze vzácného starého manuálu z konce 19./začátku 20. století z našeho PHK archivu níže.

Nemusí samozřejmě vždy jít přes soupeřův úder, každopádně v tomto provedení funguje nejlépe.

Nejúčinnější KO technika

Zde je několik typů z PHK metodiky nácviku tohoto úderu:

 • Při Yam Kyun ze zadní ve standardním guardu si nakroč doleva – úder bude silnější a hlavně, hlava bude mimo centrální linii, takže soupeřův případný kontraúder půjde mimo.
 • První nechť jde ruka, úplně uvolněná, a ať dopadne o něco dříve než nakračující noha; tím pádem dáš do úderu váhu celého těla.
 • Druhá ruka musí navázat dalším úderem (např. zvedákem Tung Tin Cheui), anebo musí při úderu krýt bradu, úderová ruka se při případném neúspěšném Yam Kyun vrací zpět do guardu.
 • Yam Kyun, v moderním MMA nazývaný Cross anebo též podobná technika zvaná Overhand (Kam Cheui, „capák“) jde – jak už název napovídá-  přes soupeřovu ruku, tj. zeshora, ne zestrany.
 • Cross lze využít samozřejmě i jako vynikající kontraúder např. proti low kicku atd.

Yam Kyun i Kam Cheui  jsou v současné době #1 KO úderem moderního MMA – stačí sledovat highligths fighterů jako jsou Mark Hunt, Junior Do Santos, Alistair Overeem, či Roy Nelson. Podívejte se na výběr některých pěkných bomb na videu níže.

Pavel Macek Sifu, Practical Hung Kyun


Tvoje cesta k mistrovství začíná prvním krokem.

Practical Hung Kyun: Sebeobrana, síla & kondice, zdraví 

Pošli nám obratem email pomocí formuláře níže, a dostaneš speciální nabídku 3 lekcí ZDARMA + Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA! 

Neotálej, protože naše PHK lehce se rychle zaplňují. 

 • Krok 1

Rozhodni se do kterého PHK Gymu chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA. Nepotřebuješ žádné speciální oblečení ani vybavení – stačí tričko, kraťasy nebo tepláky a tenisky.

 • Krok 2

Využij naší speciální nabídky 3 lekcí ZDARMA plus Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti či kondice – jen chuť se sebou něco dělat.

Domluv se na první lekci ještě dnes! 

  Jméno a příjmení (vyžadováno)

  Tvůj email (vyžadováno)

  V které škole chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA? (Praha nebo Jihlava?)

  Napiš nám a my se ti co nejdříve ozveme!

  Chceš se umět ubránit, dostat se do kondice, zesílit?

  Chystané akce! 

  žádné plánované akce

   

  Sdílení