„Pokud budeš cvičit jen techniky, a nebudeš se věnovat silové a kondiční přípravě, tvoje umění bude prázdné, i kdyby jsi cvičil celý život“, praví jedno z nejznámějších přísloví čínských bojových umění.

Zlepšení mobility, flexibility, kvality pohybu, síly a kondice je v tréninku začátečníků prioritou č. 1 – pokud se bude žák špatně hýbat a bude ztuhlý a slabý, žádné bojové techniky nebudou fungovat. Údery a kopy budou neohrabané, pomalé, slabé, a navíc se velmi rychle zadýchá a unaví. 

PHK proto využívá v silové a kondiční přípravě řadu ověřených metod posilování s vlastní vahou, kettlebell a velkou činkou – součástí dovednostních zkoušek je mj. i splnění jasných silových standardů.

V PHK Gymu nám aktuálně přibylo nové náčiní, který ideálně navazuje na obecnou fyzickou přípravu, kterou žák absolvuje během úvodních měsíců v cvičení s vlastní vahou a kettlebell. Podívejme se však nejprve na benefity cvičení s kettlebell.

Kettlebell 

Kettlebells jsou vynikajícím nástrojem obecné fyzické přípravy pro de facto jakoukoliv fyzickou aktivitu a sport. Pro bojová umění a sporty jsou kettlebell společně s cvičením s vlastní vahou ideálním nástrojem, a právě proto je v silovém a kondičním tréninku PHK začátečník kladen důraz právě na kettlebell. V čínských bojových uměních se cvičilo s nástrojem podobným , tzv. “kamenými zámky” (Sek So) – kettlebells jsou však nejen dostupnější, ale dle našich zkušeností i univerzálnější.

Kamenné špalky s uchem

Podobným nástrojem jsou tzv. “Kamenné špalky s uchem” (Sek Yi Paai). Hap Kyun Velmistr Dang Jang  Gong ma videu níže vysvětluje rozdíl:

“Tohle jsou ‘Kamenné špalky s uchem’. Liší se od ‘kamenných zámků’, které jsou širší – tyhle jsou ploché. Když je zvednete a vaše zápěstí není dostatečně silné, překlopí se a spadnou. Procvičují sílu pasu a postoje, paží, zápěstí a prstů.”

Sek Yi Paai jsou narozdíl od kettlebell a “kamenných zámků” náčiním speciální fyzické přípravy pro bojová umění a sporty. Díky svém plochém tvaru lze s nimi cvičit cviky, ve kterých se tělo vytáčí do stran, a tak budovat generaci síly ze země z nohou, kyčlí, přes zpevněný trup až do rukou, ale – s vytáčením do stran. Stranová pozice je vynikající pro stranový box “Dlouhých mostů”, které PHK původně převzal z Hap Kyun, avšak buduje rotační sílu (a to navíc s tzv. rezervou flexibility) i pro standardní čelný box.

Zajímavostí je, že – ačkoliv se samozřejmě díky vytáčení a tvaru samotného náčiní líší – jsou tři základní balistické cviky se Sek Yi Paai v něčem podobné třem základním balistickým cvikům s kettlebell:

 • “Křídla” (Pok) = swing, tj. dopředu
 • “Zrcadlo” (Jiu), tj. zvedák = clean, tj. nahoru do střední pozice před obličej, kde se zastavuje
 • “Katapult” (Paau) = snatch, až nad hlavu

Viz video ukázka níže.

Kromě cvičení bojových umění a výuky PHK se aktivně věnuji i silovému a kondičnímu tréninku (viz KB5.cz) jakož i tréninku profesionálů z oboru bojových sportů. Jako Senior SFG mj. zastupuji v ČR mezinárodní školu síly StrongFirst.

Díky mým dlouholetým zkušenostem jsem usoudil, že přínos Sek Yi Paai je pro bojová umění a sporty unikátní a potenciálně ohromný, a tak jsem nechal na zakázku v zahraničí pro PHK Gym vyrobit celý set. Sek Yi Paai designoval velmistr Dang z videa výše, výrobu zajistil David Rogers Sifu, který nás se Sek Yi Paai naučil i cvičit.

Jako jediní v ČR a de facto jedni z mála v Evropě s nimi budete mít možnost cvičit v PHK Gymu i vy!

Pavel Macek Sifu, Practical Hung Kyun


Tvoje cesta k mistrovství začíná prvním krokem.

Practical Hung Kyun: Sebeobrana, síla & kondice, zdraví 

Pošli nám obratem email pomocí formuláře níže, a dostaneš speciální nabídku 3 lekcí ZDARMA + Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA! 

Neotálej, protože naše PHK lehce se rychle zaplňují. 

 • Krok 1

Rozhodni se do kterého PHK Gymu chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA. Nepotřebuješ žádné speciální oblečení ani vybavení – stačí tričko, kraťasy nebo tepláky a tenisky.

 • Krok 2

Využij naší speciální nabídky 3 lekcí ZDARMA plus Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti či kondice – jen chuť se sebou něco dělat.

Domluv se na první lekci ještě dnes! 

  Jméno a příjmení (vyžadováno)

  Tvůj email (vyžadováno)

  V které škole chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA? (Praha nebo Jihlava?)

  Napiš nám a my se ti co nejdříve ozveme!

  Chceš se umět ubránit, dostat se do kondice, zesílit?

  Chystané akce! 

  žádné plánované akce

  Sdílení