Dnes už zapomenutá raritní zbraň, tzv. „Závaží na provaze“ (Fei Tou), byla jednou ze specialit nejslavnějšího Hung Kyun mistra Wong Fei Hunga. Nevíme, jestli techniky s touto zbraní své žáky vůbec neučil či učit nechtěl, každopádně žádná z linií našeho stylu již s Fei Tou necvičí… i když… uvidíte později na videu níže! 

Nejprve se však mrkneme na něco málo z historie. Wong Fei Hungovo muzeum ve Fatsaanu uvádí: 

V r.  1860 Wong Fei Hung potkal Lam Fuk Singa, význačného žáka Tit Kiu Saama, když předváděl své umění v “Uličce sójových bobů”. Stal se Lam Fuk Singovým žákem a studoval u něj téměř 2 roky. Během tohoto času se od něj naučil unikátní dovednosti jako například “Sestavu železného vlákna” či ”Závaží na provaze”. 

Wu Lap Fung, jeden z žáků Lam Sai Winga, uvádí podrobnější historku:

Lam Fuk Sing kromě “Sestavy železného vlákna” též mistrně ovládal “létající závaží” (Fei Tou). Bohužel byl velmi sebestředný a své umění s nikým nesdílel, ať už byl jakéhokoliv postavení či byl jakoliv bohatý. 

S těmito vynikajícími dovednostmi cestoval daleko od hlavního města skrz všemožné nuzné vesnice a řadu dalších odlehlých míst mezi. 

Podobně jako hráč na flétnu Ji Seui, dle slavného místního zvyku města Ng často vystupoval jako pouliční umělec, čímž si vydělával na živobytí.

Jednoho dne předváděl “létající závaží” na Gu Sim trhu před branou. Náhle někdo vyběhnul z přilehlé uličky, přímo před Lam Fuk Singa, který již nestačil zabránit tomu, aby jeho zbraň muže zasáhla, a tak jej nešťastnou náhodou zranil na hlavě. 

Místní dav začal hlasitě povykovat a Lam Fuk Singovi nadávat, že byl neopatrný. Čirou náhodou okolo procházel držitel autentické linie, mistr Wong Kei Ying se synem Fei Hungem; uslyšeli povyk a chtěli vědět, co se děje – a Lam Fuk Singa se zastali. 

Poté, co se záležitost štástně vyřešila, Lam Fuk Sing jako výraz vděku otci i synovi za jejich rytířské zastání předal Wong Fei Hungovi umění “Sestavy železného vlákna”. 

Speciální zbraň velmistra Wong Fei Hunga: “Závaží na provaze” (Fei Tou)

Vlevo: Poslední Wong Fei Hungova manželka, madam Mok Gwai Laan. Všimněte si, že na provaze je skutečně kulaté závaží, ne šipka.Vpravo: „Létající závaží“ (Fei Tou) z Wong Fei Hungova muzea ve Fat Saanu. Místo závaží je na provaze šipka  – tzv. „Šipka na provaze“ byla jiná, ale velmi podobná zbraň“. 

 

Wong Fei Hungova poslední žena, madam Mok Gwai Laan, přezdívaná “Tygřice”, podává o Wong Fei Hungových dovesnostech s “Létajícím závažím” následovné svědectví:  

Ačkoliv měl Wong Fei Hung přezdívku “Tofu mistr”, jeho dovednosti “létající zavaží se noří do džbánu”, “sebrání zelí” [manévr ze lvího tance, kdy lev sebere hlávku zelí, která je zavěšená na provaze a která obsahuje červenou obálku z penězi”, pozn. překladatele], “Tyče osmi trigramů rodu Yeung” a “kopu bez stínu” byly na naprosto mistrovské úrovni a prakticky neporazitelné. Mistrně ovládal “Létající závaží” a byl schopen je vystřelit s takřka zázračnou přesností. Dokázal z dlouhé vzdálenosti náhle závaží vystřelit do hrdla keramického džbánu na víno, umístěnoho v polici, a trefit nějaký malý předmět, umístěný v džbánu, a to aniž by poškodil hrdlo džbánu – ani kousek. Protože jeho “Létající závaží” bylo stoprocentně přesné, tak kdykoliv předáděl  “Lva sbírajícího zelí”, nebyla pro něj žádná výška zavěšení zelí obtížná – z tlamy lva vystřelil závaží přímo nahoru (technika známá jako “Vonná tyčinka podpírá nebesa”) a byl schopen sebrat zelí zavěšené vy výšce čtyř pater. 

Michal „Wong Fei“ Hink, PHK Gym Jihlava, „Závaží na provaze“ (Fei Tou)

„Závaží na provaze“ zaujalo jednoho z našich nejzkušenějších instruktorů, Michala Hinka z PHK Gymu Jihlava, a tak se pustil do studia dostupných videomateriálů a experimentů. Aktuální výsledek k vidění výše – paráda ne?

PHK jde zpět ke kořenům v mnoha ohledech – ať už v důrazu na praktické bojové dovednosti, silový trénink, či vzkříšení dávno zapomenutých zbraňových dovedností.

Michale, pokračuj ve cvičení, jendou možná zařadíme Fei Tou do specializovaného PHK curricula. Proč? Protože je to libovka. 

Pavel Macek Sifu, PHK Gym Praha


Tvoje cesta k mistrovství začíná prvním krokem.

Practical Hung Kyun: Sebeobrana, síla & kondice, zdraví 

Pošli nám obratem email pomocí formuláře níže, a dostaneš speciální nabídku 3 lekcí ZDARMA + Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA! 

Neotálej, protože naše PHK lehce se rychle zaplňují. 

 • Krok 1

Rozhodni se do kterého PHK Gymu chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA. Nepotřebuješ žádné speciální oblečení ani vybavení – stačí tričko, kraťasy nebo tepláky a tenisky.

 • Krok 2

Využij naší speciální nabídky 3 lekcí ZDARMA plus Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti či kondice – jen chuť se sebou něco dělat.

Domluv se na první lekci ještě dnes! 

  Jméno a příjmení (vyžadováno)

  Tvůj email (vyžadováno)

  V které škole chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA? (Praha nebo Jihlava?)

  Napiš nám a my se ti co nejdříve ozveme!

  Chceš se umět ubránit, dostat se do kondice, zesílit?

  Chystané akce! 

  žádné plánované akce

  Sdílení