Zesílí slabý člověk tím, že bude lenivě ležet? 

Pomohou vložky do bot vyřešit ploché nohy?

Jsou brýle řešením pro zhoršující se zrak?

Podobné problémy, podobná “řešení” – populární, protože jednoduchá. Cvičit totiž zabere čas a úsilí (což je mj. význam čínského slova Gung Fu), zlepšení není vidět ihned. Výsledky se však postupem času dostaví – a jak se všichni shodneme, je lepší být zdravý a silný, než slabý a nemocný.

Podívejme se podrobněji na zrak.

Moderní neurověda pohybu pokládá kvalitu zraku za prioritu č. 1. Profi sportovci různých oborů mají na různé zrakové dovednosti celou řadu cvičení.

Mít “oko” znamená mnoho – od periferního vidění, schopnosti zachycení pohybu, sledování pohybu, rychlého zaměření zblízka do dálky a naopak, vnímání vzdálenosti a rychlosti pohybu směřující směrem k člověku či od něj, koordinace ruka-oko, a noha-oko, atd. atd.

A co bojová umění? Klíčová dovednost! Proto staří mistři pracovali na tzv. “Umění očí”, Ngaan Gung – pamětníci jistě pamatují “Komnatu očí” z legendárního filmu Třicátá šestá komnata Shaolinu, či nácvik “Zlých očí” z filmu Železo a hedvábí.

Nás však teď primárně zajímá ostrý zrak pro zdraví – zlepšení výkonu přijde samo, uvidíte. Konec povídání, hurá na cvičení.

Níže uvedená sestava pochází od renomovaného učitele čínských bojových umění a “vnitřních umění” Wong Kiew Kit Sifu, se kterým jsem léta v emailovém kontaktu a pod jehož vedením jsem měl kdysi před lety možnost cvičit.


“Osm shaolinských technik pro zlepšení zraku”

Tyto “Techniky pro zlepšení zraku” pomohly s očními problémy mnoha lidem, včetně mě a mých dětí, kterým specialisté řekli, aby nosili brýle – avšak poté, co cvičily tato cvičení, brýle nosit nepotřebovaly.

“Techniky pro zlepšení zraku” jsou nejen vysoce efektivní, ale jsou i bezpečné pro cvičení bez dohledu mistra. Níže je popis těchto úžasných “Osmi shaolinských technik pro zlepšení zraku”. Všechny se cvičí uvolněně ve stoje. Ti, kteří jsou příliš slabí na to, aby stáli, mohou sedět.

Technika 1 – “Počítání listů”

Stůj v rozumné vzdálenosti od nějakého stromu či rostliny a začni počítat očima listy. Začni s 50 listy, a postupně přidávej až na 300. Každých pár dní přidávej po několika listech.

Technika 2 – “Otáčení hvězdami”

S oběma očima otevřenýma začni kroužit velkými kruhy (co největší to jde) 10x jedním směrem, a pak 10x druhým směrem.

Technika 3 – “Naštvané oči”

Otevři obě oči co nejvíce to jde, a pak je pevně zavři, co nejpevněji co to jde. Zopakuj zhruba 10x.

Technika 4 – “Blízko a daleko”

Dívej se několik sekund na nějaký vzdálený objekt, třeba mrak nebo horu někde v dálce, a pak se dívej na nějaký blízký objekt, jako třeba špičku svého nosu, anebo zrníčka písku u nohou. Zopakuj 10x.

Technika 5 – “Fokus na jedno”

Zaměř svůj zrak na nějaký bod zhruba 2 až 3 metry před sebou a dívej se na něj pevným zrakem tak dlouho jak to vydržíš, což může být od několika sekund až po několik minut. Ze začátku budou oči unavené a bolet, můžeš i slzet. Tato část tréninku je součástí uzdravovacího procesu. Když je ze začátku čas zírání krátký, můžeš cvičení několikrát zopakovat, ale jakmile se tvůj zrak zlepší, budeš schopen na jeden bod upřeně hledět mnoho minut, pohodlně a stabilně.

Technika 6 – “Vyživování ducha”

Zavři lehce oči, a nech svojí Qi (energii), ať vyživuje oči a ducha. Zezačátku tě mohou oči svrbět. To je dobré znamení, které ukazuje, že Qi pracuje na problémech očí. Jak se budeš zlepšovat, zjistíš, že jsou oči odpočaté a mysl čerstvá. (Poznámka: “Vyživování ducha” se může zdát podobné “Meditaci ve stoje”, ale je to ve skutečnosti něco jiného. Není třeba, aby si s tím studenti dělali starosti.)

Technika 7 – “Akupresurní masáž bodů”

Masíruj dlaněmi obličej a pak prsty energetické body okolo očí, na základně nosu, na spáncích (zde použij spodek dlaní) a za ušima. Pokud nevíš, kde tyto energetické body jsou, stačí jen masírovat obličej, okolo očí, nos a uši.

Technika 8 – “Nebeský buben”

Přikryj si uši pevně dlaněmi a 24x zaklepej silně prsty na zátylek. Měl bys uvnitř hlavy slyšte zvuky jako ozvěnu bubnu.

Cvič jednou denně, každé ráno. Zači na začátku Technikou 1, a zakonči Technikami 7 a 8. Po zhruba týdnu každodenního cvičení, přidej Techniku 2, pak techniku 3, a tak dále. Nakonec dospěješ k tomu, že budeš cvičit všech Osm technik v daném pořadí během jedné cvičební seance.

Podobně jako všechna ostatní Qigongová cvičení, “Osm shaolinských technik pro zlepšení zraku” nejou jen pro ty, kdo mají problémy s očima. Tyto techniky budou přínosem i pro ty, co mají oči zdravé. Nejenže jejich zrak bude dobrý (i ve starším věku), ale i jejich duch bude mladiství. Přísloví, že oči jsou oknem do duše, není jen poetické, ale skutečně pravdivé.


Pavel Macek Sifu, Practical Hung Kyun

Tvoje cesta k mistrovství začíná prvním krokem.

Practical Hung Kyun: Sebeobrana, síla & kondice, zdraví 

Pošli nám obratem email pomocí formuláře níže, a dostaneš speciální nabídku 3 lekcí ZDARMA + Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA! 

Neotálej, protože naše PHK lehce se rychle zaplňují. 

 • Krok 1

Rozhodni se do kterého PHK Gymu chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA. Nepotřebuješ žádné speciální oblečení ani vybavení – stačí tričko, kraťasy nebo tepláky a tenisky.

 • Krok 2

Využij naší speciální nabídky 3 lekcí ZDARMA plus Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti či kondice – jen chuť se sebou něco dělat.

Domluv se na první lekci ještě dnes! 

  Jméno a příjmení (vyžadováno)

  Tvůj email (vyžadováno)

  V které škole chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA? (Praha nebo Jihlava?)

  Napiš nám a my se ti co nejdříve ozveme!

  Chceš se umět ubránit, dostat se do kondice, zesílit?

  Chystané akce! 

  žádné plánované akce

  Sdílení