Praktická sebeobrana pro 21. století – co by měla splňovat? Jeden z expertů na moderní sebeobranu Neal Martin uvádí 10 klíčových požadavků. Opomineme ten základní (ozbrojit se!), a podíváme se na boj beze zbraně optikou našeho fundamentálního “sebeobranného” programu “Osmnáct aplikačních drilů” (Sap Baat Saan Sau), kteří se učí všichni PHK začátečníci. 

 • Základní údery, které budou fungovat jak v preventivním útoku, tak obraně

Jakkoliv klasická přední-zadní-hák tvoří základ každého úderového systému (a proto na nich pracujeme v našem sparringovém PHK Saan Da programu), nováček potřebuje úderové techniky, které může použít okamžitě, bez jakéhokoliv speciálního otužování. Údery přední stranou pěsti jsou tedy prozatím dány do závorky. V PHK volíme horní a spodní dlaň (Jing Jeung, Dai Jeung,) kladiva (“Sekající pěst”, Pek Cheui) a kopy do rozkroku.

 • Přirozené každodenní pozice jako výchozí bod pro situační kontrolu, ze kterých lze lehce udeřit

“Ruce nahoře!” platí vždy a všude, každopádně klasický bojový guard je pro řešení případných konfliktů (resp. jejich začátků) nevhodný – jak z taktického hlediska, tak právního. PHK využívá různé druhy neagresivních “střehů”, které poskytují vše potřebné jak pro ofensivu, tak defensivu, včetně speciálních metod na odvedení pozornosti a „navolnění“.

 • Důraz na silné údery, s tvrdým dopadem

Rozvíjení tzv. “Těžké ruky” (Chung Sau), tj. KO úderu, je v nácviku sebeobrany jednou z top priorit.  Cvičení „stínových“ technik má v tréninku důležitou roli, avšak nácvik úderové síly na aparátech (lapách a boxovacích pytlích) je povinnost.

 • Hlavu lovící mentalita – údery do hlavy, kdykoliv je to jen možné

Logika je jasná – vypnout řídící systém. Ne vždy však první úder soupeře knockoutuje, a ne vždy je prostor do hlavy udeřit. PHK proto využívá jednoduchých bojových sekvencí (Wui Hap), které připraví úder na to či ono pásmo: Když si nepřítel kryje hlavu, dostane zásah na rozkrok; když si kryje spodek, dostane úder do hlavy.

Varování č. 1: PHK využívá i někeré extrémně nebezpečné údery, jako např. údery “Sekající pěstí” do zátylku. Buďte opatrní i v nácviku.

Varování č. 2: Pokud soupeře knockoutujete, spadne v bezvědomí k zemi. Úder hlavou o zem (ne úder rukou do hlavy!) může být příčinou těžkého poranění mozku, anebo dokonce smrti! V nácviku sebeobrany je to třeba brát v potaz, a učit se nepřítelův pád k zemi “brzdit” pomocí zachycení oblečení.

Praktická sebeobrana

 • Jednoduchá, ale efektivní obrana proti typickým pouličním útokům

Facka/úder ze zadní, kotninuální údery, různé podoby zápasení ve stoje typu kravata, typické situace na zemi – jak je vidno, je třeba pokrýt všechny 3 fáze boje.

 • Důraz na nastavení mysli a rozvoj nekompromisního řešení a vůle uděla to, co je potřeba k tomu, aby člověk přežil

V Číně se říká: “Pokud jsi milosrdný k soupeři, jsi nemilosrdný sám k sobě”. Staří mistři proto důrazně upozorňují, že “sebeobrana” musí být  rychlá, přesná, silná, tvrdá a nemilosrdná (čín. Faai, Jeun, Ging, Ngaang, Han).

 • Brutální techniky boje na zemi

Řada cvičenců postojových bojových umění říká, že o boj na zemi nemají zájem – boj na zemi však může mít zájem o ně. Většina bitek začíná ve stoje, většina jich dříve nebo později skončí v nějaké formě zápasu ve stoje a následně na zemi. PHK curriculum neobsahuje rafinované techniky grapplingu jako např. v brazilském džúdžúcu – cílem není soupeře upáčit či uškrtit na zemi, ale dostat se co nejdříve do lepší pozice a vstát.

 • Důraz na špinavé techniky a taktiku

Prsty do očí, kousání, plivání, “zákeřné” a nečekané preventivní útoky, které umožní rychle utéct, údery na genitálie, atd. atd. Upozorněme však, že se jedná pouze  jednu stranu mince. Tu druhou tvoří plnokontaktní drily – sice jsou díky chráničům technicky omezené, ale je možné je bezpečně procvičovat plnou silou a plnou agresí.

Praktická sebeobrana

 • Dovednosti, které fungují ve vysokostresových podmínkách

Jinými slovy žádné motoricky náročné techniky, složité pohyby, jemné páky atd. Základní “sebeobranné” PHK curriculum vychází ze základního předpokladu, že boj je chaos. Dodejme ještě jedno: Vybranné techniky musí položit dobrý základ pro všechny ostatní návazné programy, jako je použití zbraní, obrana proti více útočníkům, obrana proti zbrani, atd.

 • Antistresový trénink, který pomůže stresu porozumět a zvládnout jej

V posledním bodu se vracíme k plnokontaktnímu nácviku s chrániči, a přidejme drily, kdy je cvičenec předem schválně unavený, nečekané útoky, simulaci agresivního chování nepřítele včetně řvaní, atd. atd.

Závěrem

Sebeobranný a bojový aspekt patří mezi důležité, avšak ne jediné aspekty PHK. Čínští mistři říkají: Nejprve měj zdravé a silné tělo, teprve poté se uč jej bránit”. Řada čistě sebeobranných systémů bohužel spadá do kategorie “nemáš zdravé a silné tělo, a již jej zraňuješ”. Proto je třeba – ne možná, ale především! – pracovat na flexiblitě, mobilitě, síle, kondici, technice, pohybu obecně. Bez toho totiž nebude fungovat nic, a když už, tak ne dlouho.

– Pavel Macek Sifu, Practical Hung Kyun


Tvoje cesta k mistrovství začíná prvním krokem.

Practical Hung Kyun: Sebeobrana, síla & kondice, zdraví 

Pošli nám obratem email pomocí formuláře níže, a dostaneš speciální nabídku 3 lekcí ZDARMA + Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA! 

Neotálej, protože naše PHK lehce se rychle zaplňují. 

 • Krok 1

Rozhodni se do kterého PHK Gymu chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA. Nepotřebuješ žádné speciální oblečení ani vybavení – stačí tričko, kraťasy nebo tepláky a tenisky.

 • Krok 2

Využij naší speciální nabídky 3 lekcí ZDARMA plus Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti či kondice – jen chuť se sebou něco dělat.

Domluv se na první lekci ještě dnes! 

  Jméno a příjmení (vyžadováno)

  Tvůj email (vyžadováno)

  V které škole chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA? (Praha nebo Jihlava?)

  Napiš nám a my se ti co nejdříve ozveme!

  Chceš se umět ubránit, dostat se do kondice, zesílit?

  Chystané akce! 

  žádné plánované akce

  Sdílení