Moderní věda znovu a znovu potvrzuje rafinované metody starých čínských cvičebních metod, byť jiným jazykem.

Klasické texty často zmiňují tzv. “Vnitřní elixír”, Noi Daan či Noi Gung, “Vnitřní umění”, často – a správně – překládáno jako “vnitřní alchymie”. Velmistr Yang Jwing-Ming píše: 

Tradiční čínské umění Noi Gung je klíčem k získání více Hei (energie) a zlepšení její cirkulace.

Nei Gung znamená “vnitřní umění”. Díky koordinaci různých pohybů a dýchání a použití taoistických a buddhistických technik se neuvěřitelně zlepšíte jak co do zdraví, tak ve cvičení bojových umění, včetně:

 • rychlejšího zotavení a silnějšího imunitního systému
 • hlubokého uvolnění a zlepšení meditace
 • zvýšené fyzické výdrže a získání více energie
 • schopnosti udeřit větší silou
 • zlepšení zakořenění a rovnováhy
 • zlepšení uvědomění si vlastního těla a koordinace
 • zvýšené schopnosti ukládat a vydávat energii

Klasické čínské manuály jsou plné ezoterických termínů, každopádně měření pomocí moderních technologií skutečně zjišťují při cvičení různých metod “vnitřních cvičení” znatelné biochemické změny v těle, např. větší toleranci CO2, lepší saturaci O2, změnu pH krve, atd. atd.

Alchymie/biochemie, transmutace esence na energii či výroba ATP – jiné kultury, jiné odborné výrazivo, stejný princip fungování.

Jak se to týká bojových umění a sportů? 

Practical Hung Kyun - "Podepřít nebesa oběma rukama"Zlepšení “fyzičky” závisí (mj.) na zlepšení uvolnění kyslíku do svalů, orgánů a tkání – a právě proto pracujeme na dechu od lekce č. 1 v podobě cviků jako je “Podepřít Nebesa oběma rukama” (Seung Sau Tok Tin) a “Stání v postoji” (Jaat Ma).

V PHK máme několik souborů dechových cvičení – od “měkkých” jako jsou “Ruce osmnácti arhatů” (Sap Baat Lo Hon Sau) čo “Osm vnitřních cvičení pro dlouhověkost” (Noi Sau Baat Sik), přes “tvrdé” jako je “Umění dvanácti mostů” (Sap Yi Ji Kiu Gung), až po tajnou, ultimátní sestavu jihočínských “vnitřních umění” zvanou “Železné vlákno” (Tit Sin Kyun).

Tolik k cvičení v gymu či doma. Co je však důležité je především to, jak dýcháme přes den v běžném životě – to totiž určuje jak budeme dýchat při cvičení. A tam je tedy třeba začít.

Všem bojovníkům tedy přinášíme cvičení, pocházející původně z tzv. Buteyko dýchání, které jsme v PHK nazvali “Umění sta kroků”  (Baak Bou Gung).

Zde je výňatek z podrobnějšího článku na KB5.cz:

“Umění sta kroků”  (Baak Bou Gung)

Umění sta kroků

 1. Cvič kdykoliv přes den – třeba cestou do práce či na trénink.
 2. Malý, tichý nádech nosem, malý, tichý výdech nosem.
 3. Sevři si prsty nos a zadrž dech.
 4. Ujdi tolik kroků, kolik to půjde, se zadrženým dechem. Snaž se dopracovat na střední až vysoký nedostatek vzduchu  bez toho, abys to přehnal.
 5. Jakmile se znovu nadechneš nosem, snaž se okamžitě uklidnit dech. První nádech bude pravděpodobně větší, ale druhý a třetí se snaž vrátit k normálu. Pokud se tak nestane, zadržoval si dech příliš dlouho.
 6. Vyčkej 1-2 minuty, a zopakuj.
 7. Abys v dalších kolech byl schopen zadržet dech déle, zadržuj první kola dech po kratší dobu.
 8. Zopakuj celkem 6 kol – posledné kolo/kola by měla vytvořit poměrně silnou potřebu nádechu.
 9. Neomdli prosím uprostřed ulice! Opatrně, konzervativně.
 10. „Cvič“ vícekrát denně.

Cíl: Cca. 100 kroků (pro fightery jsme minimální standard zaokrouhlili nahoru).

Na “Umění sta kroků” navazuje tzv. “Umění tisíce kroků” (Chin Bou Gung), autentický běžecký program z jihoshaolinských bojových umění. O tom však až někdy jindy.

Pavel Macek Sifu, Practical Hung Kyun


Tvoje cesta k mistrovství začíná prvním krokem.

Practical Hung Kyun: Sebeobrana, síla & kondice, zdraví 

Pošli nám obratem email pomocí formuláře níže, a dostaneš speciální nabídku 3 lekcí ZDARMA + Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA! 

Neotálej, protože naše PHK lehce se rychle zaplňují. 

 • Krok 1

Rozhodni se do kterého PHK Gymu chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA. Nepotřebuješ žádné speciální oblečení ani vybavení – stačí tričko, kraťasy nebo tepláky a tenisky.

 • Krok 2

Využij naší speciální nabídky 3 lekcí ZDARMA plus Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti či kondice – jen chuť se sebou něco dělat.

Domluv se na první lekci ještě dnes! 

  Jméno a příjmení (vyžadováno)

  Tvůj email (vyžadováno)

  V které škole chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA? (Praha nebo Jihlava?)

  Napiš nám a my se ti co nejdříve ozveme!

  Chceš se umět ubránit, dostat se do kondice, zesílit?

  Chystané akce! 

  žádné plánované akce

  Sdílení