"Opičí tyč" (Hang Je Paang)
Dlouhá tyč si v čínských bojových uměních získala přídomek tyč – „úvod sta (tj. všech) zbraní“ (Baak Bing Ji Sau). Původ sestavy technik není zcela jasný – pochází pravděpodobně od Wong Fei Hunga. Velmistr Lam Jou
sestavu učil i s krátkým úvodem ze „stylu opice“ (Hau Kyun) a řada technik má „opičí“ názvy – mezi jeden z mnoha alternativních názvů této zbraňové techniky tak patří i „opičí tyč“ (Hau Ji Gwan).

Tato zbraňová technika je poctou legendárnímu hrdinovi oblíbeného čínského románo Cesta na západ, Opičímu králi Syun Ng Hungovi (v stand. čín. Sun Wu King), nazývanému též Syun Hang Je („Poutník Syun, proto též „Poutnická hůl“), jehož oblíbenou zbraní byla magická „přací tyč“ (Yu Yi Paang), která se mohla zvětšit či zmenšit dle vůle svého pána.

Délka zbraně je tradičně od země až po cvičencovo obočí – proto se jí též říká „tyč do výšky obočí“ (Chai Mei Gwan). Oba konce zbraně mají stejný průměr – tyč tedy není kónická, jako tzv. „dlouhá jednokoncová tyč“ (Daan Tau Gwan), kterou v Practical Hung Kyun curriculu zastupuje „Dlouhá tyč šesti a půl konceptu“ a pokročilá „dlouhá tyč osmi trigramů Pátého syna rodiny Yeung.

S „opičí tyčí“ se setkáváme v řadě stylů, nutno však říci Hung kyun verze zcela postrádá akrobatické a dramatické prvky severočínských „imitačních“ systémů či čínské opery a je výhradně zaměřená na praktické použití v boji. Mezi hlavní techniky patří horizontální, vertikální i diagonální údery, bloky konci i středem tyče, bodnutí a odstrčení. V boji se používají (většinou střídavě) oba konce zbraně – proto se tomuto typu zbraně též říká „dvojkoncová tyč“ (Seung Tau Gwan).

Cvičení zbraňových technik „poutnické hole“ rozvíjí stabilitu a mobilitu postojů, práci pasu a ambidextritu, tj. schopnost používat stejně dovedně pravou i levou ruku. Z důvodu dynamického a komplexního posílení těla se často cvičí s těžkou, kovovou tyčí různých vah – techniky s dlouhou „dvojkoncovou“ tyčí totiž rozvíjejí sílu technik beze zbraně, především „zvedáků“, „háků“, přikrývacích úderů či loktů. Samotné sestavě předchází cvičení základních technik na místě, v pohybu a kombinací technik na místě a v pohybu. Na použití technik žák pracuje v aplikační drilech a drilech ze sparringové sestavy a ve sparringové sestavě „dvojkoncová tyč vs. dvojkoncová tyč“ (Seung Tau Gwan Deui Chaak) samotné.


Tvoje cesta k mistrovství začíná prvním krokem.

Practical Hung Kyun: Sebeobrana, síla & kondice, zdraví 

Pošli nám obratem email pomocí formuláře níže, a dostaneš speciální nabídku 3 lekcí ZDARMA + Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA! 

Neotálej, protože naše PHK lehce se rychle zaplňují. 

 • Krok 1

Rozhodni se do kterého PHK Gymu chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA. Nepotřebuješ žádné speciální oblečení ani vybavení – stačí tričko, kraťasy nebo tepláky a tenisky.

 • Krok 2

Využij naší speciální nabídky 3 lekcí ZDARMA plus Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti či kondice – jen chuť se sebou něco dělat.

Domluv se na první lekci ještě dnes! 

  Jméno a příjmení (vyžadováno)

  Tvůj email (vyžadováno)

  V které škole chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA? (Praha nebo Jihlava?)

  Napiš nám a my se ti co nejdříve ozveme!

  Chceš se umět ubránit, dostat se do kondice, zesílit?

  Chystané akce! 

  žádné plánované akce

  Sdílení