“Starý Hung Kyun” preferoval úzké postoje, agresivní nástup do soupeře a devastující techniky na krátkou vzdálenost – taktiku tzv. “Tlaku a kontinuálních úderů” (Lin Waan Bik Da).

Curriculum nebsahovalo žádné kopy – staří mistři říkali, že “[jakmile] zvedneš nohu, už jsi z 30% prohrál. Kromě ztráty rovnováhy a pádu, odkrytí zranitelných částí těla jako je rozkrok a neschopnosti použít v průběhu kopu další “zbraně” (tj. údery) hrozí i zachycení kopající nohy a protiútok – buď zahození na zem, nebo kontraúder, vedený většinou do rozkroku.

Dnešní “Moderní Hung Kyun” však má poměrně pestré curriculum kopacích technik, a to díky velmistru Wong Fei Hungovi, jehož speciailtou byl tzv. “Kopy bez stínu” (Mou Ying Geuk). 

Wong však koncept Mou Ying Geuk nevymyslel, ale naučil se jej od mistra severních stylů, který se jmenoval Sung Fai Tong. Ani Sung Sifu “Kopy bez stínu” nevymyslel, ale údajně se je naučil od jedné dámy.

Mistr Sung dostává kopačku za kopačkou

Když mistr Sung na cestách zůstával v zájezdních hostincích, cvičil vždy v noci na dvoře. Jednou při procvičování technik a sestav uslyšel ženský smích. Otočil se, uviděl chichotající se dámu, a zeptal se: “čemu se smějete?”

“Váš styl má pouze ruční techniky, a žádné kopy”, řekla dáma.

Sung nevěřil vlastním uším, a pomyslel si: “Tahle ženská mě chce poučovat o bojových technikách?!”

“Poučte mě prosím a ukažte, jak se to tedy správně dělá”, navrhnul dámě.

Postavili se proti sobě, pozdravili, střeh – a souboj. Pokaždé však, když chtěl nastoupit a udeřit, jej dáme kopla – Sung však nikdy kop neviděl přicházet! Po několika výměnách a inkasovaných kopech řekl “Stop!”, dámě se omluvil, a poprosil jí, aby jej svojí techniku a strategii kopů naučila. Dle vyprávění si jí nakonec dokonce vzal za ženu.

„Kopy bez stínu“ v akci. V PHK pevně věříme, že nácvik technik v podobě aplikačních drilů (Saan Sau) nestačí – pro použití ve skutečném boji je třeba být techniky schopen použít v různých formách sparringu. Na videu výše vidíte ukázkové použití jednoho z „Kopů bez stínu“, „Dva fénixové zpívají duet“ (Seung Fung Chai Wu). Očividně to není technika pro MMA/kickbox, že. 

Cross-training mistrů Sunga a Wong 

Wong Fei Hungova škola měla v jižní Číně velké jméno. Sung Sifu přijel do Fat Saanu kvůli práci v jednom z vláních úřadů, a chtěl s Wong Fei Hungem vyměnit bojové dovednosti. Wong nejprve odmítl, ale na souboj nakonec přeci jen došlo.

Situace se opakovala. Wong používal především obranné techniky z “Krocení tygra” – po dvou třech výměnnách úspešně neutralizoval Sungovi “Motýlí dlaně” (Wu Dip Jeung). Mistr Sung však vykřikl: “Sleduj pěsti”, a zaútočil kombinací zleva a zprava. Wong Fei Hung úspěšně blokoval Sungovy “Železné pěsti”, ale Sung chytře přivedl pozornost nahoru, a Wong tak neviděl přicházející kop.

Wong Fei Hung se v úžasu zeptal: “Velmi devastující a funkční –  je to za dovednost”?

“Kopy bez stínu!”, zasmál se Sung.

Wong Fei Hung řekl: “Mistře Sungu, ‘Kopy beze stínu’ jsou opravdu zázračná technika. Přijměte mě prosím za učedníka a naučíte mě je prosím”?

Sung řekl: “Mistře Wong, nebuďte tak skromný, vždyť jsme kolegové, naše bojové dovednosti jsou na stejné úrovni, nemohu vás přijmout za učedníka.” Ve skutečnosti si však byl vědom hodnoty “Kopů bez stínu”, a naučit někoho jiného tyto “Unikátní techniky” (Jyut Jiu), díky kterým vítězil nad všemi soupeři, se mu moc nechtělo.

Wong Fei Hung řekl: “Mistře Sungu, vy mě tyto speciální techniky nechcete nauči, že?”

Mistr Sung viděl Wong Fei Hungovu pokornou a upřímnou povahu, dostal se trochu do rozpaků, a tak řekl: “Co kdybychom tedy navzájem vyměnili dovednosti, já vás naučil tyto mé skromné a omezené techniky, a mistr Wong mě naučil své tatjné speciální techniky?”

Byla to ve skutečnosti pravda, protože Mistr Sung velmi toužil se od Wonga naučit “Železné vlákno” (Tit Sin Kyun) a “Krocení tygra” (Fuk Fu Kyun).

Wong Fei Hung s radostí souhlasil, a tak vyměnili tajemství za tajemství. Zbytek je, jak se říká, historie.

V PHK navazujeme na tradici předcházejících generací a nácviku „Kopů beze stínu“ věnujeme velkou pozornost, a to již v rámci tréninku začátečníků, jak v nácviku „sebeobranných“ technik, tak v různých formách sparringu.

Pavel Macek Sifu, Practical Hung Kyun 

Foto: Nahoře vlevo: Velmistr Chan Hon Jung předvádí techniku „Měsíc, stínící ruka a kop“ (Yut Ying Sau Geuk). Nahoře vpravo: Velmistr Ho Lap Tin, „Dva fénixové zpívají duet“ (Seung Fung Chai Wu). Veprostřed: Velmistr Lei Chan Wo (žák poslední Wong Fei Hungovy ženy Mok Gwai Laan) a jedna z dalších variant „Kopu beze stínu“ (Mou Ying Geuk).


Tvoje cesta k mistrovství začíná prvním krokem.

Practical Hung Kyun: Sebeobrana, síla & kondice, zdraví 

Pošli nám obratem email pomocí formuláře níže, a dostaneš speciální nabídku 3 lekcí ZDARMA + Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA! 

Neotálej, protože naše PHK lehce se rychle zaplňují. 

 • Krok 1

Rozhodni se do kterého PHK Gymu chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA. Nepotřebuješ žádné speciální oblečení ani vybavení – stačí tričko, kraťasy nebo tepláky a tenisky.

 • Krok 2

Využij naší speciální nabídky 3 lekcí ZDARMA plus Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti či kondice – jen chuť se sebou něco dělat.

Domluv se na první lekci ještě dnes! 

  Jméno a příjmení (vyžadováno)

  Tvůj email (vyžadováno)

  V které škole chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA? (Praha nebo Jihlava?)

  Napiš nám a my se ti co nejdříve ozveme!

  Chceš se umět ubránit, dostat se do kondice, zesílit?

  Chystané akce! 

  žádné plánované akce

   

  Sdílení