Jedním z hlavních důvodů, proč se člověk učí Gung Fu, je sebeobrana. Za starých časů před vynalezením palných zbraní byla znalost Gung Fu pro mnoho lidí často věcí života či smrti. Z tohoto důvodu bylo Gung Fu tak žárlivě střeženo. I když už dnes není bojová funkce tak naléhavě potřebná, je schopnost ubránit se v nebezpečí nebo ochránit své bližní v nějaké vyhrocené situaci zajisté velkým kladem.

Setkal jsme se s několika mistry i studenty Gung Fu, kteří tvrdí, že jejich cílem není učit se Gung Fu pro boj, ale jen pro dobré zdraví. Mám pocit, že i když je „zdravotní“ aspekt nepochybně velmi důležitý, cvičení Gung Fu bez jeho bojových aspektů znamená cvičit Gung Fu bez jeho podstaty. Gung Fu bez „sebeobranné“ funkce je pouze systémem jakýchsi tělesných cvičení. Zde bych chtěl vysvětlit jeden důležitý bod – zdůrazňování praktického bojového aspektu Gung Fu nemusí nutně znamenat pobízet cvičence Gung Fu k boji ani k tomu, aby vytvářeli příležitost k tomu, aby mohli bojovat. Naopak, cvičenec Gung Fu, který si je vědom toho, jak ničivý vliv  mohou mít dovednosti na soupeře,  by měl pěstovat sebeovládání, toleranci a pokoru. Bojový aspekt se týká obrany, ne agrese.

Podpora zdraví je dalším velmi důležitým cílem učení se Gung Fu. Když člověk cvičí Gung Fu, nesílí pouze fyzicky, ale i duševně. Podle mého názoru je Gung Fu lepší formou podpory zdraví než jiné podoby fyzických aktivit. Ten, kdo se účastní jiných fyzických aktivit často s příchodem stáří poměrně záhy ztrácí vitalitu a sílu, ovšem ten, kdo se věnuje Gung Fu je často stále zdravý a tělesně zdatný i když zestárne. Trénink tří vnitřních vloh člověka – Jing, Hei a San (精,氣,神 esence, energie a ducha) nepřináší člověku jen zdraví, pohyblivost a zdraví, ale posilňuje i vnitřní systém těla a prodlužuje život. Mistři Gung Fu se zpravidla v plném zdraví dožívají zralého věku.

Třetím důležitým cílem Gung Fu je rozvoj charakteru. Tento velice důležitý duchovní aspekt nesmí Gung Fu mistři opomíjet vštipovat svým žákům. Jestliže to opomíjí, nezaslouží si podle mého názoru být nazýváni mistry Gung Fu – degenerují v pouhé instruktory nějakého systému boje. Gung Fu nutně vede k velmi ušlechtilému, takřka rytířskému morálnímu kodexu. Věřím, že kromě jiného získá student během dlouhého procesu učení se Gung Fu tři ctnosti – trpělivost, porozumnění a klidnou povahu. Tyto ctnosti jsou nezbytnou podmínkou dobrého Gung Fu – žák potřebuje trpělivost, aby mohl vyvinout techniky a sílu; porozumnění aby pochopil, jak pracují principy Gung Fu; trpělivost, aby mohl ve volném sparringu přesně zaměřit soupeřovi pohyby.

  • Originál: Wong Kiew Kit, Introduction to Shaolin Kung Fu 黃橋傑,少林拳術(附龍虎拳), London 19964, str. 6.
  • Překlad: Pavel Macek Sifu, Practical Hung Kyun
  • Foto: Velmistr Lam Chun Fai, © Time Out Hong Kong.  

Tvoje cesta k mistrovství začíná prvním krokem.

Practical Hung Kyun: Sebeobrana, síla & kondice, zdraví 

Pošli nám obratem email pomocí formuláře níže, a dostaneš speciální nabídku 3 lekcí ZDARMA + Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA! 

Neotálej, protože naše PHK lehce se rychle zaplňují. 

  • Krok 1

Rozhodni se do kterého PHK Gymu chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA. Nepotřebuješ žádné speciální oblečení ani vybavení – stačí tričko, kraťasy nebo tepláky a tenisky.

  • Krok 2

Využij naší speciální nabídky 3 lekcí ZDARMA plus Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti či kondice – jen chuť se sebou něco dělat.

Domluv se na první lekci ještě dnes! 

Jméno a příjmení (vyžadováno)

Tvůj email (vyžadováno)

V které škole chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA? (Praha nebo Jihlava?)

Napiš nám a my se ti co nejdříve ozveme!

Chceš se umět ubránit, dostat se do kondice, zesílit?

Chystané akce! 

  • 19. letní PHK Camp, Pnětluky, Pátek 26. Červen 2020 - Pátek 3. července 2020, 17:00 - 18:00

  • Sdílení