Ležíš na zádech, soupeř sedí na tobě, a mlátí tě hlava nehlava. V poziční hierarchii je to jedna z nejhorších pozic; instinktivní reakce – přetočení se na břicho – tě dostane do pozice ještě horší. Soupeř tě roztluče zezadu (tak jako na videu níže), anebo – pokud je zručnější – uškrtí.

Takhle nějak to vypadá v reálu “na ulici”. Varování – násilné video!

Ve videu níže nalezneš jednu z možností řešení – bojovou sekvencí z našich “Dvanácti aplikačních drilů” (Sap Yi Saan Sau), PHK minimalistického sebeobranného programu, který se učí všichni naši začátečníci.

Sekvenci předvádí Adam a Matyáš – pro orientaci uvádíme u poetické čínské názvy jednotlivých technik:

 • Matyáš sedí na Adamovi v mountu (“Arhat jede na drakovi”) a mlátí ho hlava nehlava
 • Jelikož Matyáš sedí ve vysoké pozici a drží si dobře balanc, Adam vymostuje na jedné noze a zároveň kopne Matyáše kolenem (“Nesmrtelný se protahuje v pase”).
 • Aby Matyáš nespadl obličejem na zem, zachytí pád rukama – a to přesně Adam chce. Uvězní Matyášovo levou ruku (a nohou i levou nohu – není na videu vidět), vymostuje podruhé a přetočí se (“Kapr se převrací ve vodě”).
 • Adam okamžitě kontroluje Matyášovi bicepsy, aby mu znemožnil útok či únik. Zvedne se nahoru a dá Matyášovu hlavičku (“Arhat se modlí k Buddhovi”). A ještě jednu. Pak sjede oběma rukama na hlavu a palci dloubne Matyáše do očí. Cílem je otevřít případné Matášovo sevření nohama (tzv. guard – “Nefritový opasek obkružuje pas”). Okamžitě sjede oběma rukama mezi nohy, přehodí je na jednu stranu, a vstane.

Bojový plán celé sekvence je jasný: Když už se dostaneš do špatné pozice, dostaň se do lepší, a co nejdříve vstaň zpět nahoru.

Úvodní techniky z “Dvanácti aplikačních drilů” samozřejmě řeší fáze konfliktu ve stoje – následovné v clinchy a na zemi. Boji na zemi se za každou cenu chceme v PHK vyhnout, ale být připraven na “co když… ” je povinnost.

Tak na co ještě čekáš? 


Tvoje cesta k mistrovství začíná prvním krokem.

Practical Hung Kyun: Sebeobrana, síla & kondice, zdraví 

Pošli nám obratem email pomocí formuláře níže, a dostaneš speciální nabídku 3 lekcí ZDARMA + Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA! 

Neotálej, protože naše PHK lehce se rychle zaplňují. 

 • Krok 1

Rozhodni se do kterého PHK Gymu chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA. Nepotřebuješ žádné speciální oblečení ani vybavení – stačí tričko, kraťasy nebo tepláky a tenisky.

 • Krok 2

Využij naší speciální nabídky 3 lekcí ZDARMA plus Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti či kondice – jen chuť se sebou něco dělat.

Domluv se na první lekci ještě dnes! 

  Jméno a příjmení (vyžadováno)

  Tvůj email (vyžadováno)

  V které škole chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA? (Praha nebo Jihlava?)

  Napiš nám a my se ti co nejdříve ozveme!

  Chceš se umět ubránit, dostat se do kondice, zesílit?

  Chystané akce! 

  žádné plánované akce

  Sdílení