Když jsem na konci minulého dílu psal, že se nehodlám s „Krocení tygra ve znaku Gung“ loučit, netušil jsem jak moc velikou mám pravdu. Po ukončení 30ti denní výzvy jsem řešil co dál a Sifu mi poradil: „jeď jen první půlku“

Zajímavý nápad.

Vytiskl jsem si nový workbook a pustil se do toho.

Stejný protokol. Lehce jinak – třikrát denně první půlku. Výhoda byla časová úspora (z deseti na 6-7 minut), ale co se zbylým časem? V minulém článku jsem psal o přínosech výzvy, jeden (a velice podstatný) byl, že když se něčemu intenzivněji věnujete, začneteo tom chtě-nechtě přemýšlet..

Už během prvních dnů mě napadaly zajímavé až takřka kacířské myšlenky:

 • Jsou první sekce opravdu jen posilka, dýchání a „conditioning“?
 • Co úvodní pozdrav? Má také bojové využití?
 • A „last but not least“ : Kdybych měl jen jednu, max dvě techniky, dokázal bych je přizpůsobit na většinu situací, co mě může v boji potkat?

Jedno moudré přísloví říká, že když zaléváte určitým množstvím vody příliš mnoho semínek, nevyklíčí, pokud tím samým množstvím vody však zaléváte semen pár, vyrostou statné stromy.

To je asi největší přínos druhého kola výzvy, méně může být více

Během 30 dní cvičení první půlky GJFFK, jsem přišel na několik věcí. Rozdělil bych je do dvou skupin. Obecné tipy pro procvičování a konkrétní tipy týkající se sestavy.

Obecné:

 • Cvičit denně někdy znamená cvičit v deset večer, když už děti spí, zůstat na tréninku o půl hodiny déle, cvičit i když se vám moc nechce atp..
 • Lepší je hledat, jak to jde a nehledat výmluvy proč ne. V minulém článku jsem psal o variabilitě tréninku. Nemusíte (a dokonce byste ani neměli) cvičit vždy tvrdě, nebo rychle. Život taky někdy potřebuje zpomalit, aby mohl zase zrychlit.
 • Pokud něco nejde, nepřipadá vám to jasné, nebojte se zeptat, někoho kdo ví. Občas to není příjemné. Když jsem cvičil sestavy na pokročilých a viděl mě Sifu, začal mě opravovat a to už jsem si myslel, že mi to jde. Nikdy nejste tak dobří, abyste nemohli být lepší!
 • Pokud už víte jak, ale pořád vám to z nějakého důvodu nejde. Opakujte. Osobně mi vyhovovalo jet „problémové“ techniky a přechody (kombinace) klidně 3,4,8 krát, dokud se to nezlepší, nepromaže, nezafixuje správně.
 • Sestava je něco jako slovník, čtením slovníku stále dokola se možná stanete sečtělejšími, ale mluvit se nenaučíte. Je třeba mluvnice (aplikace) a konverzace (sparring). Zároveň je slovník řazen od A do Z, ale co když chcete říct A,H,O,J ? To že jdou techniky nějak po sobě, neznamená, že je v tomto přesném pořadí musíte aplikovat.

Celá sestava „Krocení tygra ve znaku Gung“ (Gung Ji Fuk Fu Kuyn). Ano, je dlouhá, proto letem světem, pro představu

 

Konkrétní:

 • První polovina – Gung ji Kyun, je hodně o boji na kratší vzdálenost a zápasení
 • Proto je dobré uvažovat více útočně, nástupně, agresivně. Obzvlášť u technik „tygřích drápů“, různých zachycení, úderů loktem.
 • Není nutné a žádoucí mít vždy nízké postoje. Neznamená to ovšem stát na natažených nohou, vždy musí být důraz na praktičnost a použití.
 • Pokud je provedení sestavy zatuhlé, zkuste to více rozvolnit, přidat více práci těla, velká část technik používá generaci síly z nohou (např. kyčelní ohyb) a středu těla.

Pokud bych měl odpovědět na otázku na začátku článku:

NE, není. Vše co děláte, může mít i bojové využití

ANO, byť ne nutně tak jak je cvičen, tj současně, ale co když je levá ruka, rukou zachytávající, případně kryje a pravá poté udeří..

MOŽNÁ. Kryt a úder. Zacyhcení, strhnutí a úder loktem. Přejít přes soupeřovu ruku a udeřit prsty do obličeje (Tygři). Pokud se naučíte pár technik (kombinace jedné, dvou, tří) pořádně aplikovat a nadrilujete je dostatečně, určitě je použijete a hlavně efektivně použijete spíše, než když budete neumět technik tisíc..

Závěrem bych rád poděkoval Sifu, Kainovi z pražského PHK Gymu a Michaloví Hinkovi z PHK Gymu Jihlava za spoustu podnětů k zamyšlení. Není třeba dostat vždy polopatickou odpověd, ale pokud se učíte od někoho kdo ví, co dělá, pokrok bude vždy rychlejší.

Co dál?

Myslím, že by bylo hezké z těchto reportů udělat trilogii a tedy logickým krokem bude přejít ke cvičení půlky druhé. Už teď se těším, co se zase naučím.

– Josef Vančura, PHK Gym Praha


Tvoje cesta k mistrovství začíná prvním krokem.

Practical Hung Kyun: Sebeobrana, síla & kondice, zdraví 

Pošli nám obratem email pomocí formuláře níže, a dostaneš speciální nabídku 3 lekcí ZDARMA + Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA! 

Neotálej, protože naše PHK lehce se rychle zaplňují. 

 • Krok 1

Rozhodni se do kterého PHK Gymu chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA. Nepotřebuješ žádné speciální oblečení ani vybavení – stačí tričko, kraťasy nebo tepláky a tenisky.

 • Krok 2

Využij naší speciální nabídky 3 lekcí ZDARMA plus Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti či kondice – jen chuť se sebou něco dělat.

Domluv se na první lekci ještě dnes! 

  Jméno a příjmení (vyžadováno)

  Tvůj email (vyžadováno)

  V které škole chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA? (Praha nebo Jihlava?)

  Napiš nám a my se ti co nejdříve ozveme!

  Chceš se umět ubránit, dostat se do kondice, zesílit?

  Chystané akce! 

  žádné plánované akce

  Sdílení