cinske-klikyV Practical Hung Kyun pevně věříme, že dobrý pohyb, síla a kondice jsou klíčovým základem pyramidy, na kterých staví bojové dovednosti a jejich praktické použití.

Kromě Hung Kyun technik a jejich použití v reálné sebeobraně tedy intenzivně pracujeme na síle a kondici. Jedním z cviků, které vyučujeme na 1. Kap, je i speciální varianta kliku, nazývaná „Železný buvol oře půdu“ (Tit Ngau Gang Dei), na západě známější pod názvem Hindu klik (viz doprovodný obrázek).

Je x dobrých důvodů, proč  jej učíme jako první – kromě vybudování základní síly celého těla (nejen rukou) pracuje i na vystrečování lýtek, hamstringů a flexorů kyčlí, hlavních „brzd“ úderů, kopů a dalších technik.

Jeden z nováčků Practical Hung Kyun Gymu Praha se rozhodl otestovat  ověřený program na zlepšení – zde je jeho report.

Předávám slovo Petrovi:

O programu Hit The Deck jsem  už před delší dobou, ale kombinace cvičení Practical Hung Kyun a silového tréninku mě v mezičase od září vyčerpávala z posledních rezerv.

Pořád mi ale hlodalo hlavou, že by ten program, ohraničený na pouhých 14 dní stálo zato zažít.

Po fajn vánoční párty naší party PHK/KB5/FT, která pro mne byla motivační, jsem se konečně rozhoupal a řekl si, kdy, když ne teď.

Vánoce předemnou, volno, možnosti řídit svůj čas, jídlo a pohyb na 110 %, neexistují žádné lepší podmínky, které bych mohl mít.

Popisem programu vás nebudu unavovat, lze jej najít zde. Cílem pro mne bylo zlepšit si maxima kliků, které cvičíme na tréninku pod jménem „Železný buvol oře půdu“.

Můj tréninkový deníček:

 • Den 1 – Test, co jsem si to vymyslel – raději jsem se rozhodl počítat opakování z maxima vždy ráno, k depresím mi stačí vidět po kolika minutách. Moje maximum u Hindu kliků je 12 kliků.
 • Den 2 – Bože, proč já. Naštěstí jsem na sebe včas na Faceboku naprášil, že program jedu, nemohu tedy couvnout bez ztráty tváře.
 • Den 3 – Neuvěřitelně mne bolí patky dlaně, zápěstí a lokty, sifu mi povoluje alternovat různé kliky, takže odteď je točím v pořadí – úzké, klasické, hindu.
 • Do toho ještě trénink Practical Hung Kyun, děkuji Kaine za lezení v rámci tréninku, posiloval jsem ten den málo. Mám za sebou coming-out, moje první klikování v hospodě, poskytování všeobecného pobavení se stává mým novým zvykem.
 • Den 8 – Měření nového maxima, moje nové maximum je 20 Hindu kliků.
 • Den 9 – Myslel jsem, že minulý týden byl krušný, ale to byla procházka růžovým sadem. Ztrácím iluze, že bych u programu zvládnul zajít i na trénink Practical Hung Kyun mezi svátky. Když jsem se kouknul na procento a intervaly, málem jsem omdlel, 55% ale po 20 minutách? Tady to někdo nemyslí vážně.
 • Den 10 – Vrchol zoufalství, oběd jím hodinu a půl, vždy tři sousta, zapít vodou a v klidu trávit 10 minut a zase kliky. Klikuju po 15 minutách, místy už ani ze země nevstávám a raději si knížku čtu na ní.
 • Den 11 – Jak rád bych klikoval častěji, 65% mi nevadí, ale hodinová pauza je strašně dlouhá. Vždy zatuhnu a svaly bolí po včerejšku jako peklo.
 • Den 15 – Už je to za mnou, den si odpočinu a pak test nového maxima.

Výsledky – za 14 dní jsem:

 • Posunul maximum u Hindu kliků z 12 na 30
 • Přibral 2 kila (a nevejdu se do minimálně 4 košil, sifu, pošlu ti účet)
 • Ztratil 0,5% tělesného tuku ( z 18,9% na 18,4% – měřeno pomocí bodymetrix.cz, kterého jsem hrdým vlastníkem)
 • Zjistil, čeho jsem schopen

Závěrem pár bodů na zhodnocení:

 1. Bolí to, ale především pojem únava získá nový význam
 2. Klikovat v tramvaji je docela pohoda ve srovnání s tím, když vám celá hospoda skandováním počítá, a vy se prostě musíte zastavit na 30% maxima a nenechat se zhecovat k více.
 3. 11tý den každému doporučuju dělat něco navíc, asi ne kliky ale prostě nezatuhnout v pauzách.
 4. Je to super, každému doporučuju!

A pro milovníky dat, tolik kliků jsem jednotlivé dny udělal:

Jak zdvojnásobit počet kliků za 14 dní? Report!

Celkem 2319 kliků 🙂

Petr, aka Shimpi aka Tamda, Practical Hung Kyun Gym Praha

Practical Hung Kyun pro začátečníky

Sdílení