Velmistr Wong Feihung, zakladatel tzv „nového Hung Kyun“, patří mezi nejslavnější postavy jižního boxu. Jeho specialitou byl boj s dlouhou tyčí, speciální zbraní zvanou Fei tou (závaží na provaze) a tzv. „Deset smrtících technik“ (Sap duk sau), deset unikátních a tajných technik boje beze zbraně, díky kterým nebyl nikdy nebyl poražen.

„Deset smrtících technik“ se v čínštině řekne Sap duk sau či Sap jyut sau. Znak duk znamená doslova „jedovatý“, „smrtící“, „zabijácký“; stejně tak (tj. duk) se vyslovuje i znak s významem „jedinečný“, „unikátní“, „speciální“. Totéž platí pro podobně znějící výslovnost znaků jyut. Správný překlad je tedy „Deset unikátních/speciálních technik“ – „smrtící“ však zní lépe a proto se dnes používá (byť nesprávně“) tato varianta.

Leung Daat - "Deset smrtících technik" Hung Kyun (Hung Kyun Sap duk sau)

Tajemná desítka

V průběhu let studia Hung Kyun jsem na tajemné Sap duk sau narazil mnohokrát. Ptal jsem se mnoha mistrů, avšak nikdo nebyl schopen dát uspokojící odpověď a jasný, praktický (!) seznam všech deseti technik. Některé seznamy byly relativně věrohodné, některé jiné méně, většina z nich byla čistou fantazií.

Nejčastěji uváděná verze (viz obrázek výše) pochází z jedné z knih kantonského historika a autora moderní verze „Lam Saiwingových“ manuálů Leung Daata. S jistotou můžeme říci, že se jedná o moderní podvrh. Leung Daat mj. uvádí i následující (a mnohem zajímavější!) seznam brutálního efektu jednotlivých technik Sap duk sau:

 • „vypíchnout oči“ (waat ngaan)
 • „zapečetit hrdlo“ (fung hau)
 • „rozbít lebku“ (baau lou)
 • „ohlušit uši“ (gwang yi)
 • „rozdrtit rozkrok“ (po dong)
 • „zpřetrhat šlachy“ (faan gan)
 • „zlámat prsty“ (jaau ji)
 • „vykloubit kosti“ (se gwat)
 • „zlomit paže“ (dyun bei)
 • „zasáhnout tepny/žíly (dim mak)

Hledáním původních Wong Feihungových Sap duk sau jsem strávil více než deset let. Nakonec jediný, kdo mi byl s to dát rozumnou odpověď, byl velmistr Lam Jou (1910-2012) – ostatně kdo jiný, že. V rozsáhlém interview, které jsem s ním uskutečnil v r. 2004, existenci Wong Feihungových Sap duk sau potvrdil. Velmistr mi tehdy řekl:

Sap duk sau bylo Wong Feihungových deset oblíbených technik. Nezáleží na konkrétních technikách, každá technika může být „smrtící“ – závisí na síle, rychlosti, momentu překvapení a intenci. Každý by si měl sestavit svůj „seznam“ několika technik, které bude schopen automaticky, rychle a nekompromisně použít v případě sebeobrany.

Po mnoha a mnoha letech se konečně podařilo získat kompletní seznam kompletní „desítky“, a sice ze starého spisu, jehož autorem je renomovaný historik jihočínských bojových umění s pseudonymem Nim Fat Saan Yan (Ten, jenž vzpomínána Fat Saan/Muž z hor, modlící se k Buddhovi).

Nim fat saan yan byl velmi blízkým přítelem Lam Saiwinga a řady dalších mistrů, proto se jedná o velmi důvěryhodný zdroj – jeho seznam Sap duk sau se shoduje s vybranými technikami, které ve výše uvedeném interview zmínil velmistr Lam Jou.

Charakteristika Hung Kyun Sap duk sau

Podívejme se na stručnou analýzu Sap duk sau, která vyvrací řadu zažitých mýtů:

 • jedná se o kombinace technik, ne single techniky, ne sestavu technik
 • navzdory obecnému přesvědčení Sap duk sau obsahují i úchopy, kopy a porazy (sau znamená doslova „ruka“, což řadu lidí vedlo k milnému názoru, že se jedná pouze o úderové techniky)
 • jedná se útočné techniky (pro-aktivní „sebeobrana“)
 • jedná se o techniky vedené na zranitelná místa lidského těla (oči, ohryzek, rozkrok, klouby)
 • technikám ve většině případů předchází přípravná technika, „finta“, tzv. stínící rukou (ying sau)
 • cílem každé ze Sap duk sau technik je zranit, zmrzačit nebo zabít
 • vynikajícím způsobem lze přecházet z jedné kombinace do druhé, tj. navazují na sebe a doplňují se

Sap duk sau č. 1, 8 a 10 (v našem pořadí 1, 7 a 10) v podání Yun Wing Gwai sifu, žáka velmistra Lam Saiwinga, ze starého filmu z r. 1949

Vybrané Sap duk sau techniky patří v curriculu školy Practical Hung Kyun k těm prvním, se kterými se žák v začátku tréninku setká; v průběhu studia se postupně naučí kompletní „desítku“.

Seznam původních Sap duk sau záměrně neuvádíme – ne z toho důvodu, že by byl tajný (všechny z nich lze ostatně najít ve fundamentálních sestavách), ale z důvodu konceptu, který je alfou a omegou našeho přístupu k cvičení Hung Kyun – praktická dovednost. Laikům seznam nic neřekne, a žák naší školy nechť je především cvičí.

„Tajemství“ Sap duk sau není v jejich výběru, ale jejich způsobu nácviku a především použití – žádné filmové gungfu, žádné tanečky, ale brutálně efektivní „proaktivní“ (chcete-li zákeřná) „sebeobrana“, pocházející z dob, kdy jejich použití bylo často záležitostí života a smrti. V rámci praktického výcviku Practical Hung Kyun nacvičujeme techniky nejen „stínově“, ale i na lapách, boxovacích pytlích, aplikačních drilech, sebeobranných situačních drilech/scénářích a volném „sparringu“, za použítí veškerého dostupného vybavení.


Tvoje cesta k mistrovství začíná prvním krokem.

Practical Hung Kyun: Sebeobrana, síla & kondice, zdraví 

Pošli nám obratem email pomocí formuláře níže, a dostaneš speciální nabídku 3 lekcí ZDARMA + Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA! 

Neotálej, protože naše PHK lehce se rychle zaplňují. 

 • Krok 1

Rozhodni se do kterého PHK Gymu chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA. Nepotřebuješ žádné speciální oblečení ani vybavení – stačí tričko, kraťasy nebo tepláky a tenisky.

 • Krok 2

Využij naší speciální nabídky 3 lekcí ZDARMA plus Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti či kondice – jen chuť se sebou něco dělat.

Domluv se na první lekci ještě dnes! 

  Jméno a příjmení (vyžadováno)

  Tvůj email (vyžadováno)

  V které škole chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA? (Praha nebo Jihlava?)

  Napiš nám a my se ti co nejdříve ozveme!

  Chceš se umět ubránit, dostat se do kondice, zesílit?

  Sdílení