K čemu jsou dobré?

sestavy v čínských bojových uměníchSoučástí tréninku čínských bojových umění je cvičení sestav (kant. kyun tou). Proč? Dobře víme, že např. thaibox, box ani kickbox žádné sestavy nemají. Jsou tedy sestavy nezbytnou součástí tréninku bojového umění? Určitě ne, viz příklady výše (za zmínku ovšem stojí, že např. tradiční thaibox sestavy technik samozřejmě měl).

V čem nám tedy mohou sestavy pomoci? Je mnohem jednodušší pamatovat si bojové techniky sestavené do nějakého formálně uspořádaného sledu, než jednotlivě. A nejen údery a kopy (popř. páky a hody), ale také práci nohu, posilovací metody a „vnitřní práci“ (noi gung).

httpv://www.youtube.com/watch?v=pta-y8QV-iw

 Sportovní wushu

sestavy v čínských bojových uměních Důležitý bod je ovšem si ze sestav umět ony metody vytáhnout a procvičit je zvlášť jako stínové drily, na lapách, pytli a s partnerem. Pokud jediný aspekt cvičení sestav je cvičení sestav samo pro sebe, je něco špatně….

…Nebo není? V Číně i Evropě jsou rozšířené soutěže v předvádění formálních souborů pohybů (sestav). Je to sport, jako spousta jiných, s pravidly, rozhodčími, bodováním, medailemi a stupni vítězů. Měli by ale být striktně odděleny od tréninku opravdového bojového umění. Je smutné sledovat sestavu plnou akrobatických prvků, skoků, rozmáchlých efektních pohybů a pak se „dozvědět“ že toto má být „tradiční nanquan“ (naam kyun, tj. jihočínský box). Je očividné, že předvádějící nemá žádnou zkušenost s tréninkem/praxí drilů a kombinací technik sestavy, a přesto svojí disciplínu hrdě (a paradoxně!) nazývá čínským slovem wushu (kant. mou seut, „bojové umění!).

Zdroj dovednosti

sestavy v čínských bojových uměníchPokud budeme sledovat učitele bojových uě při cvičení sestav, budeme pravděpodobně ohromeni jeho dovedností, která bude ukazovat sílu, rychlost, další charakteristiky jeho stylu. Kde je zdroj oné síly a rychlosti? V první řadě v dlouhodobém a pravidelném cvičení „postojů! a práce nohou, otloukání, posilování a tréninku technik/aplikačních drilů/volného boje atd. (viz výše).

Sestava je slovník, cenný, ale pouze slovník. A jak víme ze slovníku samotného se cizí jazyk naučit nejde.

O autorovi: Libor Mattuš, žák Pavla Macka sifu, vedoucí brněnské pobočky školy čínského boxu, zápasu a šermu Practical Hung Kyun. Studuje obor Kulturní studia Číny na Masarykově univerzitě v Brně. Kromě tréninku bojového umění se zajímá o silový a kondiční trénink, je certifikovaným instruktorem cvičení s kettlebells systému KB5.

Practical Hung Kyun pro začátečníky

Sdílení