Wong Kei Ying a "Kopy bez stínu" stylu Hung Ga Kyun

Wong Kei Yingovy „Klamné kopy“ (Gwai Ji Geuk), nazývané též  “Kopy bez stínu”, zahrnují “Yin zvedající kop” (Liu Yam Geuk, tj. do genitálií), “Halu zametající kop” (Sou Tong Geuk, tj. podmet), “Kop kohouta propínající nohu” (Chang Gaai Geuk, tj. prošlap), and “Kop zlatého kohouta stojícího na jedné noze” (Gam Gaai Duk Laap Geuk, tj. kop kolenem). Protože tyto kopy jsou tak rychlé, že soupeř nepostřehne ani jejich stín, se těmto technikám říká též „Kopy bez stínu“ (Mou Ying Geuk).

„Klamné kop“ Siu Lam Hung Ga system, podobně jako „Kop bez stínu“, je založen na Gwai Ji,  “Fintě“, „Klamu“. Jedná se o tzv. „Prázdnou techniku (Heui Jiu). V boji je třeba nejdříve zaútočit „na prázdno“, “předstírat útok na východě, zaútočit na západě“, odvést pozornost a zmást soupeřův zrak a sluch. Tomuto typu „Prázdné techniky“ se říká  “Klam” (Gwai Ji), též „Stín a úder (Ying Da).

V Siu Lam spisech se říká: “Bez finty nekopej“ (Mou Gwai Bat Sing Geuk). Myslí se tím, že kdykoliv zvedneš nohu, abys kopnul, musíš zároveň naznačit „Prázdnou technikou“, abys zaměstnal a oklamal soupeřův zrak a sluch. Pokud kopu nepředchází „Prázdná technika“, není to rozhodně autentická technika kopů Siu Lam. Právě proto se nazývá „Klamavý kop“ (Gwai Ji Geuk).

  • Autor: Ngo Si Saan Yan, del vyprávění Jyu Yu Jaie, učedníka velmistra Lam Sai Winga.
  • Přeložili: Michael Goodwin Sifu (do angličtiny), The San Francisco Hung Gar Kung Fu Association, Pavel Macek Sifu (do češtiny, s přihlédnutím k čínskému originálu)
  • Foto: Velmistr Lam Chun Sing, Pavel Macek Sifu

Practical Hung Kyun pro začátečníky

Sdílení