Občas se mne lidé ptají, co vlastně píšu za žánr? A já odpovídám, že píši wuxia povídky a novely.

Ale lidé, kteří zrovna nepatří ke komunitě čínských bojových umění, se ptají znovu. Co to vlastně je wuxia žánr?

Kungfu knihy wuxiaWuxia jsou dobrodružné povídky ze staré Číny, kde se mísí prvky fantasy napětí s prvky bojových umění. Patří sem i takzvaná čínská detektivka, např. známé Příběhy soudce Pao. Ale proto že jsem líný to takto dlouze vysvětlovat, tak zpravidla odpovím.“Viděl jsi film Tygr a Drak? Tak to je wuxia“.

Málokdo však ví, že se jedná o čtvrtý román z pentalogie zvané Železní jeřábi, který napsal kolega autor Wang Bao Xiang. Nyní se vám pár řádky pokusím představit tohoto autora i onu už mnou zmíněnou pentalogii.

Wang Bao Xiang, literárním pseudonymem Wang Du Lu, se narodil r. 1909 v Pekingu. Pocházel z rodiny zchudlé mandžuské vojenské šlechty. Pracoval jako novinář a později úředník pro různé obchodní firmy. V roce 1930 pod vlivem hnutím za novou kulturu, začal psát své první práce. Jeho první romány byli detektivky a strašidelné příběhy.

V r. 1938 se stěhuje do Qing Dao, kde v letech 1938 až 1949 píše wuxia romány. V té to době napsal 16 wuxia novel. V roce 1949 po občanské válce přestává psát. Ovlivněn Maovo vizí nové Číny se stává učitelem ve škole. Za kulturní revoluce je pronásledován, je poslán na venkov, kde r. 1977 zemřel. Napsal více než 50 románů – svým jedinečným vypravěčským stylem je považován za průkopníka moderní školy wuxia žánru.

Představím krátce pentalogii Železní jeřábi. Jedná se o pět knih, které líčí osudy několika generací praktiků bojového umění. Čtvrtý román z této série je právě Tygr a Drak, který byl skvěle zfilmován režisérem Ag Lee s hvězdným obsazením (Chow Yun Fat a Michelle Yeoh v hlavních rolích). Film získal mnoho ocenění, mj. Oskara za nejlepší cizojazyčný film.

Kung Fu knihy - wuxia

Správný název tohoto románu je Číhající Tygr, skrytý Drak. Autor zde použil básnický obrat. „Na skále ve tmě číhá tygr, za kořenem stromu se ukrývá drak“. Jedná se o symboliku, kterou básník Yu Xin použil pro skrytý talent. Popisovat děj románu není třeba, předpokládám, že jste všichni film viděli, i když se v některých bodech od románové předlohy liší.  kompletní pentalogii tvoří následující romány:

  • Jeřáb děsí Kunlun
  • Vzácný meč a Zlatá vlásenka
  • Meč síly, Zářívá perla
  • Tygr a Drak
  • Ocelový hrdina a Stříbrná Váza

Všechny romány mají tragický konec, což je typické pro téměř všechny Wangovy romány , kromě posledního románu této řady, kde se na konci hlavní hrdina ze svou milou ožení.

 

Hrdinové gungfuO autorovi: Eduar Ata Štěpař je dlouholetým žákem Ivana Rzounka Sifu. Kromě cvičení Wing Cheun se intenzivně zabývá výzkumem jihočínských bojových umění.

Ata jee autorem první české knihy wuxia povídek Hrdinové Gung Fu. Povídka „Dřevěný muž“ se dokonce dočkala filmového zpracování.

Knihu si můžete objednat na jeho oficiální Facebookové Fanpage Hrdinové Gungfu.

Practical Hung Kyun pro začátečníky

Sdílení