“Mnozí tvrdí, že se učí Gung Fu (což znamená ‘silový trénink’), ale ve skutečnosti se čí jen Kyun Faat (což znamená ‘bojové techniky’)”, vysvětloval mladému Wongovi jeho Sifu, slavný Ho Faat Naam, pokračovatel třetí generace přímé linie kláštera Siu Lam. 

“Teď se naučíš dvě z nejlepších Gung Fu metod Siu Lam, a sice Prst jednoho Zenu a Tygří drápy. Cvič je každý den i poté, co se staneš mistrem”. 

A mladý Wong skutečně cvičil a učil. Nějakých 30-40 let poté (v Německu v r. 2006) jsem měl tu čest se tuto sadu cviků zvanou “Vystřelující prst jednoho Zenu” od něj naučit.

Wong Kiew Kit Sifu o “Prstu jednoho Zenu” píše: 

“…vynikající cvičení, které rozvíjí vnitřní sílu a jasnou mysl, a které nejenže tříbí naše bojové dovednosti, ale co je důležitější, dává nám dobré zdraví, vitalitu, dlouhověkost a radost ducha. Samozřejmě je třeba se jej naučit od zkušeného učitele. Ti, kteří se jej naučí jen z knih či vidí, získají pouze vnější formu.”

“Vystřelující prst jednoho Zenu” (Yat Ji Tou Sim) je v našem PHK curriculu “vnitřního tréninku” (Noi Gung) jedním z prvních milníků na cestě k ultimátnímu tajnému “Vnitřnímu umění Železného vlákna” (Noi Gung Tit Sin Kyun). Oproti primárně zdravotním cviků typu “Podepřít Nebesa oběma rukama” (Seung Sau Tok Tin) patří “Prst jednoho Zenu” do tzv. bojových vnitřních cvičení – kromě zdraví rozvíjí i vnitřní sílu, výbušnou sílu, fyzičku, “Mostové ruce” Kiu Sau, “Tygří drápy” Fu Jaau, pěsti, prsty, atd. 

To důležité se však neděje jen v rukách, ale i nohách, kyčlích,  “jádru”, navíc nejen navenek, ale uvnitř. Podobně jako v Tit Sin Kyun se při cvičení vydávají různé zvuky – “ŠŠŠ”, “HAI!”, “YAAA…”, “HO”, které dle čínské medicínské teorie vyživují různé vnitřní orgány. 

Sestava cviků se skládá z následujících sekcí a technik: 

Sekce 1

 • “Vystřelující prst jednoho Zenu” (Yat Ji Tou Sim)
 • “Technika singl tygřích drápů” (Daan Fu Jaau)

Sekce 2

 • “Dva draci se vynořují z moře” (Seung Lung Cheut Hoi)
 • “Technika zlatých nůžek” (Gam Gaau Jin Faat)
 • “Technika dvojiotých tygřích drápů” (Seung Fu Jaau Faat)

Sekce 3

 • “Bílý had vystřeluje jed” (Baak Se Tou Seun)
 • “Krasavice se dívá do zrcadla” (Mei Yan Jiu Geng)
 • “Technika singl tygřích drápů” (Daan Fu Jaau)

Naučit se sestavu od kvalifikovaného učitele a “znát “ ji však nestačí – je třeba jí cvičit: 

Kdykoliv se zeptali mistra Juzhi na dharmu, jenom zvedl jeden prst. Až se jednou náhodný návštěvník kláštera zeptal jednoho z noviců, o čem jim to ten jejich mistr vlastně pořád káže, načež novic taky jenom zvedl prst. 

Doneslo se to mistru Juzhi, ten šel a ten prst mu usekl. 

Nebojte se, nakonec to dobře dopadlo: 

Novic zavyl bolestí a s pláčem se dal na úprk. V tom okamžiku na něj Juzhi zavolal. Novic otočil hlavu a mistr zvedl prst. V té chvíli novic pochopil a prozřel. 

O nějaký čas později, když se mistr Juzhi chystal opustit tento svět, oslovil shromážděné mnichy takto: “Přijal jsem kdysi od svého učitele Tianlonga chynové učení jednoho prstu, za celý život jsem je nevyčerpal.” To řekl a umřel. 

Brána bez dveří, přel. Odlřich Král 

Ho Faat Naam i jeho žák Wong Kiew Kit považovali “Prst jednoho Zenu” za jeden z největších pokladů jejich linie – z jejich filosofie by si však řada učitelů měla vzít příklad. Wong sifu říká: “Zatímco mnoho mistrů učí své nejlepší dovednosti vybrané studenty až poté, co s nimi strávili mnoho let, my učíme ty nejlepší dovednosti každého žáka hned na začátku” – aby měli dost času na to je procvičit. 

Cesta k získání “vnitřní síly” je prostá:

 1. Naučit se
 2. Správně cvičit
 3. Pokračovat

Doraž, a my se postaráme o první krok. 

Chceš se umět ubránit, dostat se do kondice, zesílit?

Sdílení