Speciální techniky PHK: "Fénixovo oko"

Technika „Fénixova oka“ (Fung Ngaan Cheui), zvaná též „Jeřábí čepička“ (Hok Ding Cheui), je jednou ze slavných „speciálních technik“ (Jyut Gei) Practical Hung Kyun a řady dalších jihočínských stylů bojových umění. V některých systémech patří dokonce mezi dominantní úderové formace – např. v „jižní kudlance nábožné“ (Naam Tong Long).

Role speciálních úderových formací, jako je kupříkladu „Jeřábí zobák“ (Hok Jeui), „Leopardní pěst“ (Chaap Cheui, zvaná též „Zázvorová pěst“, Geung Ji Cheui), anebo právě „Fénixovo oko“, je jasná – zmenšit úderovou plochu, a koncentrovat tak veškerou sílu do jednoho malého bodu.

Velmistr Lam Chun Sing, Pavel Macek Sifu - "Fénixovo oko"

V tréninku Practical Hung Kyun následujeme progresi „pěsti a dlaně – drápy a prsty“ (kyun, jeung, jaau, ji): V úvodních fázích tréninku je důraz kladen na pěsti a dlaně, v pokročilých na drápy a prsty. Nevýhodou speciálních formací je totiž nutnost speciálního tréninku, která danou úderovou plochu naostří, jakož i specifické použití technik – jelikož jsou vedeny na zranitelná místa lidského těla, používají se na krátkou vzdálenost, předeším v různých formách klinče a zápasu, včetně boje na zemi. Dloubnutí „Fénixovým okem“ do žeber v clinchy nebo soupeřově guardu může překvapit i zkušeného grapplera.

Michal Hink, instruktor Practical Hung Kyun Gymu Jihlava, se na specializaci v technikách „Fénixova oka“ rozhodl pracovat. V ukázkovém videu výše demonstruje jak některé z tradičních metod nácviku, tak různé ortodoxní i alternativní způsoby použití technik.

Doprovodné kresby/foto:

  • Nahoře vlevo: Velmistr Lam Sai Wing z manuálu „Tygr a jeřáb“ (Fu Hok Seung Ying), metoda nácviku. Nahoře vpravo: Jedna z metod nácviku tzv. „Umění fénixova oka“ (Fung Ngaan Cheui Gung) z Leung Daatova “Speciálního manuálu kompletních dovedností Školy tygra a jeřába“ (Fu Hok Mun Chyun Gung Bit Kap)
  • Veprostřed: Velmistr Lam Chun Sing a Pavel Macek sifu – jedno z použití techniky „Fénixova oka“.

Practical Hung Kyun pro začátečníky

Sdílení