Hung Ga, Wing Chun, sebeobrana a MMA

Hung Ga vs. Wing Chun!

Připravit….. BOJ! 

Mrkni na krátké video z úspěšného filmu The Grandmaster. Samozřejmě, je to jen film (a mě se ani moc nelíbil), ALE – v každém Gung Fu filmu je zrnko pravdy.

Shlédni video a přečti si komentář!

Po úvodní výměně Yip Man říká: „Rozdělení“ (Fan), „fixace“ (Ding), „krátká síla“ (Chyun) – Hung Kyun!

Soupeř odpoví: “Ngo Da Jaap Ga!”, což doslova znamená „Používám v boji mix různých rodin (tj. stylů)“.

A nutno říci, že má pravdu. Dnešní Hung Kyun je mixem různých jihočínských stylů – původního jižního Siu Lam Kyun (Shaolin)/”Starého” Hung Kyun, Hap Ga, Mok Ga, Choi Lei Fat etc. To samé lze de facto říci o téměř každém z “tradičních” čínských stylů bojových umění – všechny jsou vlastně MMA.

Hung Kyun bojovník se dále holedbá: „Naše škola má 64 technik, tisíc změn, reset tisíc variací. Tvoje Wing Cheun má jen TaanBongFuk.  Jak s tímhle můžeš bojovat?”

Yip Man odpoví: “Tři je víc než dost”.

“Tisíc změn, deset tisíc variací” (Chin Bin Maan Fa) je důležitý koncept, ale – jedná  se o variace několika málo spolehlivých technik. V Practical Hung Kyun říkáme “stejně, ale jinak” – důležitý koncept, který jsem se naučil od svého mistra silového tréninku Pavla Tsatsouline.

Kdy začíná praktické použití bojového umění degenerovat? Když se začne přidávat a přidávat, jen pro to, any bylo více materiálu na cvičení a učení, pro zábavu a na udržení žáků. Zábava je samozřejmě jedním zdůležitých aspektů tréninků – když tě bude něco bavit, budeš se tomu více věnovat, to je jasné. Když ale chceš být připraven na všechno a umět všechno, nebudeš připraven na nic –  a hlavně, nebudeš umět nic pořádně.

Resumé: Základy jsou důležité, velmi důležité, stejně jako jednoduchý sebeobranný game plan, který je člověk schope okamžitě  bez rozmýšlení v případě potřeby aplikovat. Cílem není, aby byl komplexní, ale jednoduchý a účinný. Angličtina pro to má hezký výraz – simplex.

Tradiční čínské přísloví (později zpopularizovné Brucem Lee) praví: “Neboj se toho  kdo zná tisíce technik – boj se toho, kdo umí pořádně použít jednu techniku.” 

Poslouchej svého Sifu, driluj pravidelně základy, trénuj nejen tvrdě, ale především chytře.

Pavel Macek Sifu, Practical Hung Kyun

PS: Pokud chcete vědět, jak to Yip Manem ve skutečnosti bylo, napište našemu kamarádovi Eduardovi “Ata” Štěpařovi z naší bratrské školy Ivan Rzounek Wing Chun Research, autorovi vynikající knížky dobrodružných povídek Hrdinové Gung Fu (knihu si na stránce můžete objednat!).


Tvoje cesta k mistrovství začíná prvním krokem.

Practical Hung Kyun: Sebeobrana, síla & kondice, zdraví 

Pošli nám obratem email pomocí formuláře níže, a dostaneš speciální nabídku 3 lekcí ZDARMA + Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA! 

Neotálej, protože naše PHK lehce se rychle zaplňují. 

  • Krok 1

Rozhodni se do kterého PHK Gymu chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA. Nepotřebuješ žádné speciální oblečení ani vybavení – stačí tričko, kraťasy nebo tepláky a tenisky.

  • Krok 2

Využij naší speciální nabídky 3 lekcí ZDARMA plus Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti či kondice – jen chuť se sebou něco dělat.

Domluv se na první lekci ještě dnes! 

Jméno a příjmení (vyžadováno)

Tvůj email (vyžadováno)

V které škole chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA? (Praha nebo Jihlava?)

Napiš nám a my se ti co nejdříve ozveme!

Practical Hung Kyun pro začátečníky

Sdílení