Přístup posilování v rámci tréninku bojových umění spadá v zásadě do tří hlavních skupin:

  • Posilování pro bojová uměníŽádný speciální silový/kondiční trénink – “nepotřebujeme, všechno získáme z cvičení sestav, sparringových sestav, cvičení na pytli, sparringu”.
  • Vysoké počty opakování cviků s vlastní vahou v rámci záhulového kruhového tréninku (kliky, dřepy, lehsedy, angličáky). Max opakování, na čas.
  • Kulturistický trénink – stroje a pumpování s činkama (3 série po 10) a spousta suplementů, protože “větší svaly = více síly”.

Co na to říkáme z hlediska metodiky Practical Hung Kyun – jak zkušenosti starých mistrů, tak výzkumů moderní vědy?

Ne, ne a ne. Zde je vysvětlení proč.

Posilování pro bojová uměníAd 1) Staří mistři trávili většinu času specializovaným silovým tréninkem, a to za využití řady metod a nástrojů – cviků s vlastní vahou, externí zátěží (činky, kamenné zámky), “vnitřního tréninku” (Noi Gung, jako jsou “Zlaté mosty” anebo “Železné vlákno”, Tit Sin Kyun). Silový a kondiční trénink nebyl “doplňkový”, ale fundamentální.

Poznámka k slavné sestavě “Železné vlákno”: Pokud Tit Sin Kyun člověk cvičí správně, neskutečně, ale neskutečně zesílí – ovšem z jiných důvodů, než si cvičenci často myslí. Ve světě tzv. “vnitřních stylů” (Noi Ga) koluje jeden a tisíc nesmysl, ale o tom a ž jindy.

To, co mnoho Hung Kyun cvičenců překvapí, je fakt, že v Practical Hung Kyun využíváme mnoho Tit Sin Kyun principů hned na začátku, v tréninku začátečníků, a to jak v tzv. “vnitřních cvičeních”, tak v cvicích s vlastní váhou či posilovacími pomůckami.

Ad 2) Více a více kliků, dřepů, angličáků? Pozor, za prvé je to nácvik silové vytrvalosti, ne síly, a navíc (jak ukazují zkušenost i výzkum moderní vědy) více než kontraproduktivní – místo zlepšení síly a kondice se cvičenec pouze odpálí a vyhoří. Jak můžete “vytrvat” sílu, když v první řadě žádnou nemáte? Jak můžete vybudovat výbušnou sílu, když žádnou sílu nemáte? Jak chcete zvítězit, když pokaždé selžete?

Posilování pro bojová uměníDát si pořádný záhul je jednoduché, otázkou ovšem je – jak zesílit, získat rychlost, rychlostní vytrvalost (!), výbušnou sílu?

Nesmyslný “programming” je jedna věc, výběr cviků druhá – kliky, ok, ale co tahání? Dřepy? Samozřejmě je cvičíme, ale z jiných důvodů. Co posilování posteriorního řetězce? Krku? A co skutečné cviky posilování s vlastní vahou, ty skutečně náročné, pracující na nácviku absolutní síly? Practical Hung Kyun volí “železnou lávku”, kliky na jedné ruce, dřepy na jedné noze, shyby.

Ad 3) “Cvičení s činkama tě zpomalí, nafoukneš se a zatuhneš” – platí na 100% v případě izolačního, kulturistického tréninku – a bohužel v jiných liniích Hung Kyun máme řadu odstrašujících příkladů, ovšem silový trénink, to je jiná.

Posilování pro bojová uměníNení důležité jen vybavení, ale především cvičební program. Practical Hung Kyun volí kettlebell (jsou univerzálnější než tradiční “kamenné zámky”) a velkou činku. Cvičební program? Minimalistický – cílem není být silnější než powerlifteři, anebo dát více kettlebell snatchů než sportovní girevici. Cílem je lepší pohyb, síla, výbušná síla a kondice speciálně pro bojová umění.

Že fighter X či Y cvičí tak či onak? Spousta bojovníků je dobrých navzdory tomu, jak trénují. Lze cvičit o hodně méně, a zlepšit se o hodně více.

Skonči s kulturistikou a kruháči, začni posilovat.

Dost čtení, marš cvičit! #PHK

Pavel Macek Sifu, Practical Hung Kyun 
Practical Hung Kyun pro začátečníky

Sdílení