Practical Hung Kyun, 2. kap - "Dlouhá tyč šesti a půl konceptu" (Luk dim bun gwan)
Mezi 4 nejslavnější jižní zbraňové techniky s dlouhou, tzv. „jednokoncovou“  (kónickou) tyčí (daan tau gwan) patří „Tyč šesti a půl konceptu“ (Luk Dim Bun Gwan), „Tyč plynoucí vody“ (Lau Seui Gwan), „Levoruká rybářská tyč“ (Jo Sau Diu Yu Gwan) a „Tyč osmi trigramů Pátého syna“ (Ng Long Baat Gwa Gwan).

„Levoruká tyč čínské opery šesti a půl konceptu“ (Jo Gwan Baan Jung Luk Dim Bun Gwan) patří spolu s „Geuichungovými velkými půlměsícovitými noži“ (Geui Chung Daai Hang Yut Seung Dou) a „Šípovou dlaní“ (Jin Jeung) k „ortodoxnímu Shaolin“ (Siu Lam Jing Jung) dědictví rodiny Lam. Pochází z okruhu „Červených džunek čínské opery “ (Hung Syun Hei Baan), na kterých se před chingskými pronásledovateli Ctihodný mistr „Nejvyšší laskavost“ Ji Sin Sim Si, poslední opat jižního kláštera Siulam.

Ji Sin je udáván do souvislosti s „Tyčí šesti a půl konceptu“ ve většině jihočínských legend, např. ve Wing Cheun; ostatně porovnáme-li techniky s dlouhou tyčí systémů Hung kyun a Wing Cheun, můžeme říci, že je více než pravděpodobné, že sdílejí stejné kořeny. Technik (konceptů) je ve skutečnosti sedm – čílso sedm však bylo kvůli zradě „Sedmého Ma“ v tajných společnostech tabu, proto tedy „šest a půl“.

Lam Sai Wing, první patriarcha Hung Kyun rodiny Lam později zahrnul techniky „levoruké tyče šesti a půl konceptu“ do „Tyče osmi trigramů Pátého syna“. V rámci PHK curricula  jsme „Levorukou tyč“ z „Tyče osmi trigramů“ vyjmuli a vyučujeme ji na 2. levelu.

Zbraň samotná je standartně dlouhá „sedm stop a dva palce“ (Chat Chek Yi Chyun), tj. cca. 240 cm . Pro rozvoj síly se ovšem často používají i tyče delší a těžší. Samotné sestavě předchází cvičení posilovacích drilů, základních drilů na místě a v pohybu a jednotlivých sekcí ze sestavy, která patří mezi nejkratší z celého systému. .

Na použití technik žák pracuje v aplikační a sparringových drilech, vedoucích progresivně až k volnému šermu. Filosofii boje s dlouhou tyčí charakterizuje přísloví „tyč neudělá dva zvuky“ (Gwan Mou Leung Sing) – zbraně se střetnou (maximálně) jednou, další technika je pro soupeře už fatální. „Stínové“ techniky a cvičení boje s dlouhou tyčí doplňuje v řadě speciálních drilů rozvíjení „dovednostních“ aspektů – cvičení obkružování tyčí, bodání na statický i pohyblivý cíl atd.; samotná sestava, cvičená v „ortodoxním střehu“ (tj. s levou rukou a nohou vepředu) rozvíjí sílu, přesnost a další dovednostní aspekty boje beze zbraně.


Tvoje cesta k mistrovství začíná prvním krokem.

Practical Hung Kyun: Sebeobrana, síla & kondice, zdraví 

Pošli nám obratem email pomocí formuláře níže, a dostaneš speciální nabídku 3 lekcí ZDARMA + Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA! 

Neotálej, protože naše PHK lehce se rychle zaplňují. 

  • Krok 1

Rozhodni se do kterého PHK Gymu chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA. Nepotřebuješ žádné speciální oblečení ani vybavení – stačí tričko, kraťasy nebo tepláky a tenisky.

  • Krok 2

Využij naší speciální nabídky 3 lekcí ZDARMA plus Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti či kondice – jen chuť se sebou něco dělat.

Domluv se na první lekci ještě dnes! 

Jméno a příjmení (vyžadováno)

Tvůj email (vyžadováno)

V které škole chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA? (Praha nebo Jihlava?)

Napiš nám a my se ti co nejdříve ozveme!

Practical Hung Kyun pro začátečníky

Sdílení