Po letech cvičení v jedné z českých “Gung Fu škol” a velkém zklamání jsme se s kamarádem Alešem rozhodli vydat do světa na zkušenou a začít se učit skutečné Gung Fu. V kapse letenka do San Francisca, 600 dolarů, anglicko-český slovník a adresa mistra, o kterém jsme četli v jednom z článků v Inside Kung-Fu a kterou jsme našli ve Zlatých stránkách.

Bylo to bez debat největší dobrodružství mého života. Bydleli jsme dva měsíce na ulici v autě, občas jedli to, co jsme našli, pracovali na černo, a hlavně – konečně cvičili skutečné Gung Fu! 

Zdá se to jako včera. V San Franciscu jsme přistáli 17. listopadu 1997 –  bylo mi čerstvých 21 let.  První setkání s Mistrem však došlo až 19. listopadu.

Po celou dobu studia bojových umění v San Franciscu jsem si vedl deník. Zavzpomínejte se mnou a přečtěte si zápis o našem prvním setkáni Y.C. Wong Sifu….

Je sedm hodin ráno. Vzbudil jsem se asi ve čtyři a od té doby jsem nezabral. Honí se mi hlavou všelicos. Hlavně mám pořád obavy, co se týče té práce – na tom, zda práci najdeme, teď všechno visí. Za jídlo utratímě spíše 200 $ měsíčně, takže potřebujeme každý vydělat 600 $ měsíčně, takže při při 160 hod. měsíčně (40 týdně, 8 denně) musíme mít plat asi 3$ na hodinu. 

Co budeme dneska dělat zatím nevím. Osobně bych zjistil, kde je nádrží, jak jezdí vlaky, kde staví, jel do SF a v okolí Čínské čtvrti bych hledal práci. V případě neúspěchu bych koupil nějaké “advertisement papers” (teď jsem si to našel ve slovníku) a hledal práci takhle. Pak bych zašel za Y.C. Wongem – i když dnes je vlastně středa a on tam tedy není. Nedá mi to spát – do měsíce snad sakra práci najdeme! 

8 P.M. Spousta a spousta zážitků, ale začnu pěkně popořádku. Vydali jsme se do S.F. – pěšky na vlak, zjistili kdy a odkud to jezdí, kolik to stojí a jeli – za hodinu deset minut jsme byli v S.F. Cestou jsme si brali ze schránek na ulici noviny zdarma a pídili se po inzerátech na práci – nic moc. Teď máme kupu novin, které přečteme zítra. Bloumali jsme po čínské čtvrti, zkoukli soundtracky k filmům s Jet Lim, Gung Fu videokazety, Gung fu boty… Je to tu opravdu malá Čína – čínské jídlo, zboží, hudba, noviny, budovy… 

Narazili jsme i na čínské knihkupectví a objevili oddíl “martial arts” – asi 4 police knih, téměř jenom v čínštině a většinou o Taijiquan, qigong, severních stylech…. Bylo tam mnoho knih s parádníma starejma fotkama pupíkatejch mistrů. Narazili jsme i na všechny tři knihy od Lam Sai Winga a hned si je koupili (a zeptali se na výslovnost: [thit sin kün, fu hok seung ying] – konečně! 

Před vchodem do Y.C. Wong Gung Fu Studio. San Francisco, 1997

To bylo další z malých a prvních setkání s Gung Fu v S.F. – pak přišlo to velké. Už ze zvyku jsme prošli kole, Y.C. Wongova Studia – a… bylo otevřeno dokořán! Srdce začalo vyvádět divy, ale šli jsme hned – opatrně -dovnitř. Sešli jsme dolů po schůdkách – zdi nevelké chodby lemovaly fotky, články, atd. o a s Y.C. Wongem. Opatrně jsme nahlédli do tělocvičny – mistr Wong zde cvičil se třemi žáky. Mistr Wong – malý, tlusté ruce s krátkými prsty, “přehazovačka”, oblečený v normálních kalhotech a obleku, košili a svetříku. 

Pozval nás do tělocvičny – ne moc velké, rozdělené navíc 2 nebo 3 sloupy. Tenké stěny, vyšlapaná podlaha. Všude na stěnách jsou fotky, plakátky, články (M. Burrová), Lam Jou i Lam Sai Wing, zrcadla, oltář, stojan se zbraněmi (Gwaan Dou, šavle, rovný meč, cep, motýlí meče, trodjílná tyč, štít, kopí), police s bylinami a mistrova židle a stolek. Začli jsme spolu mluvit. Řekli jsme vše, jak jsme si to dříve připravovali – mistr nászavedl k fotkám. 

Řekli jsme, jak dlouho jsme cvičili, a mistr nám řekl, abychom něco předvedli. Žáci (mladá holka, starší “silnější” chlapík a mladý kluk v brýlích) právě cvičili Fu Hok (dost jiné), a pak Fu Hok Deui Da. Mistr  se nás ptal, jestli to známe. Řekli jsme, že známe Chin Nin Deui Da – tak ať to prý předvedeme! Pustili jsme se do toho – já 1. a Aleš 2. půlku – s úspěchem jsme dokončili. Následoval potlesk! Mistr se usmíval, ale asi to neznal. 

Zápis z deníku

Ptal se, co umíme dál – já řekl, že Lau Ga, “Krocení tygra” a spoustu forem, o kterých nevíme, odkud jsou. Řekl, ať zacvičíme Lau Ga – šel jsem na to. V těžkejch botech a těsnejch džínách to byla bída. Následoval opět potlesk a všichni se podivovali, jak je to Lau Ga v hrubých obrysech stejné – prý mnoho maličkostí je jinak, ale… Hodně se podivovali a vytýkali mi, že jsem byl moc silový a “tension” – prý bych měl být více uvolněný a relaxovaný – i v obličeji. Opravdu “tension” je v Hung Ga jen Tit Sin Kyun – hned následovala ukázka – bylo to tedy něco! Mistr předvedl začátek, každý pohyb doprovázený jiným zvukem – neuvěřitelné. 

Mluvil i o kopech (i jeho žačka) – neměly by být tak vysoko (prošlap) a měly by být rychlé a hned stáhnout – opět ukázka z Lau Ga. Bylo to dost jinak, a mistr Wong byl ďábelsky rychlý. Pak následovala Gwaan Dou – prý ta naše není z Hung Ga – opět ukázka – Hung Ga Gwaan Dou se drží více u konce (tj. ostří), je zapřená o předloktí a jsou tam i dost složitá točení. Žáci šli pak cvičit – Deui Da formu šavle (tyč) proti kopí, obrýlenec se naučil další kus s Gwaan Dou, rovný meč (nic moc v jejich provedení), Taijiquan. 

Mistr si vždy sedl, pokyvoval, občas něco řekl nebo vyskočil a opravil a velmi často předvedl – naprosto přirozeně přecházel z jedné sestavy do druhé, cvičil krátké i dlouhé pasáže (třeba šavle byla vynikající) a vše uměl a ovládal naprosto dokonale. Vysvětlil – postoj takhle a proto takhle, ruce tady proto a proto, občas ukázal něco jako aplikaci – no super. My tam jenom seděli a nevěděli co.

Cvičení skončilo a já se šel zeptat, kdy máme přijít cvičit a kolik to bude stát, ale nějak jsme si nerozuměli. Mistr se zeptal něco o práci a já řekl, že ta holka a silnější týpek nám snad – jak říkali – pomůžou práci najít. Zhasl a šli jsme ven – já se ještě jednou zeptal na to samé a mistr řekl “later, pozdravili jsme se a odešel. Teď tak trochu nevíme, co a jak – napsali jsme mu jména, adresu na Karla a jméno našeho učitele, on nám dal leták. Nevíme, ale jedno je jisté – musíme zde cvičit! Týpkovi jsme dali vizitku s Tonyho telefonem. 

Každopádně – co zítra? Budeme číst noviny, volat a čekat. Nakoupili jsme a najedli se (Alešova rajčatová klasika se špagetama). Tohle Gung Fu a tahle škola je vážně něco – už jen vidět toho člověka v akci byl zážitek. Co se týče žáků vím, že budeme lepší, a to mnohem lepší – alespoň než ty, co jsme viděli… 

Zajímavý byl vztah mistr-žák a vůbec celá škola – bylo to podobné co říkal Rzounek p. Petrusovi o Hongkongu – je fakt, že  v Chinatownu a Y.C. Wongově škole jsem si tak opravdu a do posledního puntíku připadal. Byla tam určitě úcta a hllavně velice blízký přátelský vztah, i když si “tykali” (je-li to v angličtině možné). Ne mistr nadutec a polobůh s nosem nahoru, ale mistr-učitel, rádce, a příjemný, přátelský člověk. I žáci s ním tak mluvili a chovali se tak. To, co jsme hledali, jsme našli – teď jde o to, jak to půjde dál. 

Pokud by (jak říkal p. Petrus) ten dort teď někdo schoval do vedlejší místnosti, tak bychom se asi zbláznili. Pracovat, jíst, učit se a cvičit – už aby to by to sakra tak bylo! Teď, zatím co jsem psal, tu Aleš překládal nadpisky k obrázkům z knihy Fu Hok… Uvidíme.

Cestou zpět jsme se zastavili ve videopůjčovně (HELP WANTED). OK, 6 $ na hodinu, vyplňte papír – to jsme ale nemohli. Když jsme řekli, že budeme pracovat načerno, řekla pššššt, to nikde nesmíte říkat, a hlavně ne moc nahlas. Nic z toho nebylo. Škoda.

Pavel Macek Sifu, Practical Hung Kyun


Tvoje cesta k mistrovství začíná prvním krokem.

Practical Hung Kyun: Sebeobrana, síla & kondice, zdraví 

Pošli nám obratem email pomocí formuláře níže, a dostaneš speciální nabídku 3 lekcí ZDARMA + Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA! 

Neotálej, protože naše PHK lehce se rychle zaplňují. 

  • Krok 1

Rozhodni se do kterého PHK Gymu chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA. Nepotřebuješ žádné speciální oblečení ani vybavení – stačí tričko, kraťasy nebo tepláky a tenisky.

  • Krok 2

Využij naší speciální nabídky 3 lekcí ZDARMA plus Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti či kondice – jen chuť se sebou něco dělat.

Domluv se na první lekci ještě dnes! 

Jméno a příjmení (vyžadováno)

Tvůj email (vyžadováno)

V které škole chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA? (Praha nebo Jihlava?)

Napiš nám a my se ti co nejdříve ozveme!

Chceš se umět ubránit, dostat se do kondice, zesílit?

Chystané akce! 

  • 19. letní PHK Camp, Pnětluky, Pátek 26. Červen 2020 - Pátek 3. července 2020, 17:00 - 18:00

  • Sdílení