Když jsem v r. 1997 studoval v sanfranciském Chinatownu pod vedením Wong Yew Ching Sifu, měl jsem nejraději sobotní tréninky. Často přicházeli starší žáci (například bratři Wongové, kteří u Sifu studovali od šedesátých let – a dodnes studují!), Sifu často vytáhnul nějakou super aplikaci nebo historku, prostě vždy něco zajímacího.

Jedno sobotní dopoledne Sifu řekl: Tak, a dneska bude sparring. S kamarádem Alešem jsme si řekli, super, paráda, konečně tradiční Gung fu fighting! Sifu zalezl do kumbálu a přinesl … pár starých šněrovacích boxerek.

Krátce a stručně – vyfasoval jsme čínského mamuta asi o třicet kilo těžšího a dostal děsnou nakládačku. Pokoušel jsem se o to či ono, ale vždycky jsem si naběhnul na pořádné dělo.

Po tréninku jsme zašli za Sifu, a poněkud nejistě se zeptali: “Sifu, a kdy budeme cvičit tradiční Gung Fu sparring?” Sifu na nás vykulil oči a řekl: “Jak jako tradiční Gung Fu sparring?! Jin Cheui (jab), Ping Cheui (cross), Ngau Gok Cheui (hák), Tung Tin Cheui (zvedák)!” Zasmál se a odešel.

Tu-du-dum-tum.

Jeden z mých dalších učitelů, Wong Kiew Kit Sifu, píše:

Často se říká, že cvičenci Gung Fu nemohou používat Gung Fu techniky v soutěžích, protože musí mít rukavice. To je ve skutečnosti výmluva. Skutečným důvodem je to, že nikdy necvičili bojování za pomocí Gung Fu technik.

Je sice pravda, že navzdory tomu, že rukavice znemožňují použití mnoha Gung Fu technik, kde jsou potřeba jiné ruční formace, jako například tygří drápy či  forma draka, má Gung Fu více [pěstních] technik, než jakékoliv jiné bojové umění, které používá rukavice.

Pěstní techniky čínského boxu PHK

Zde je ilustrační seznam některých pěstních technik z arzenálu Practical Hung Kyun:

 • “Přímý úder” (Chung Cheui) – direkt
 • “Úder skrz nebesa” (Tung Tin Cheui, aka “Kanón úder”, Paau Cheui) – zvedák
 • “Úder buvolí roh” (Ngau Gok Cheui) – hák
 • “Sekající úder” (Waang Pek Cheui) – vnitřní kladivo
 • “Bičový úder” (Bin Cheui) – vnější horizontální kladivo/úder zadní stranou pěsti
 • “Zavěšený úder” (Gwa Cheui) – vnější kladivo/úder zadní stranou pěsti z 45 stupňů
 • “Přikrývající úder” (Kam Cheui) – capák
 • “Hozený úder” (Paau Cheui) – úder zadní stranou pěsti zespoda nahoru

Vynecháváme údery, které sice drží pěst, ale používají předloktí, typu “Smetávající úder” (Sou Cheui) nebo “Vrážející úder” (Jong Cheui)

Ne všechny jsou samozřejmě legální v boxu či kickboxu, avšak v MMA a podobných systémech pravidel – proč ne?

A ne všechny jsou samozřejmě upotřebitelné v standard boxing sparringu (Paau Cheui na rozkrok jako setup, Pek Cheui do zátylku jako finisher), ale stále je lze s “bambulema” a dalšími chrániči v různých formách sparringu s velkým úspěchem nacvičovat.

Takže?

Dost sezení u počítače, marš cvičit. 

 Pavel Macek Sifu, Practical Hung Kyun

PS: Přečtěte si komplementární článek Tyhle techniky ale ve sparringu nefungují!

Obrazový doprovod: Velmistr Lam Chun Fai připravuje fightery na fullkontaktní zápasy na Havaji (vlevo); diskuse Hongkongské asociace čínských bojových umění o pravidlech a vybavení fullkontaktního boje – za dohledu předsedy asociace a renomovaného Hung Kyun mistra Chan Hon Junga (vpravo).


Tvoje cesta k mistrovství začíná prvním krokem.

Practical Hung Kyun: Sebeobrana, síla & kondice, zdraví 

Pošli nám obratem email pomocí formuláře níže, a dostaneš speciální nabídku 3 lekcí ZDARMA + Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA! 

Neotálej, protože naše PHK lehce se rychle zaplňují. 

 • Krok 1

Rozhodni se do kterého PHK Gymu chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA. Nepotřebuješ žádné speciální oblečení ani vybavení – stačí tričko, kraťasy nebo tepláky a tenisky.

 • Krok 2

Využij naší speciální nabídky 3 lekcí ZDARMA plus Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti či kondice – jen chuť se sebou něco dělat.

Domluv se na první lekci ještě dnes! 

  Jméno a příjmení (vyžadováno)

  Tvůj email (vyžadováno)

  V které škole chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA? (Praha nebo Jihlava?)

  Napiš nám a my se ti co nejdříve ozveme!

  Chystané akce! 

  žádné plánované akce

  Sdílení