Cvičení tzv. sestav (kyun tou) představují důležitý – ovšem ne jediný! – cvičební nástroj čínských bojových umění.
Practical Hung Kyun curriculum zahrnuje celkem 4 fundamentální sestavy beze zbraně, které tvoří logický, na na sebe navazující systém. Nejstarší, nejdůležitější a většině Hung Kyun školám společnou sestavou je “Krocení tygra ve znaku Gung” (Gung Ji Fuk Fu Kyun); po ní přichází pokročilejší “Tygr a jeřáb” (Fu Hok Seung Ying Kyun). Následuje úvod do “vnitřního Gung Fu” a rozšíření bojového arzenálu v sestavě “Pět zvířat a pět živlů” (Ng Ying Ng Hang Kyun). Vrchol PHK curricula představuje “Vnitřní umění železného vlákna” (Noi Gung Tit Sin Kyun).
Podrobné info o jednotlivých sestavách
- “Krocení tygra ve znaku gung” (Gung Ji Fuk Fu Kyun)
- “Tygr a jeřáb” (Fu Hok Seung Ying Kyun)
- “Pět zvířat a pět živlů” (Ng Ying Ng Hang Kyun)
- “Vnitřní umění železného vlákna” (Noi Gung Tit Sin Kyun)
Zbraně
Trénink s tradičními čínskými zbraněmi je možno brát jako doplňkový, má ovšem v celkovém curriculu stylu své nezastupitelné místo. Důvodem není jen zachování tradice, jak se mnozí mylně domnívají. Každá zbraň je de facto archetypem určitého typu zbraní, např. krátkých/dlouhých, těžkých/lehkých, sečných/bodných/úderných atd. Naučit se ovládat tu či onu konkrétní zbraň nemusí být cílem, ale prostředkem – prostředkem k umění použít jakoukoliv, např. i improvizovanou zbraň.
Ovládání té či oné zbraně s sebou navíc nese i znalost sebeobrany proti tomuto typu zbraně. Každý typ zbraně také rozvíjí jisté specifické dovednosti, které jsou “převoditelné” do boje beze zbraně – odhad vzdálenosti, načasování, princip “měkkosti proti tvrdosti” (využití soupeřova útoku proti němu), práce nohou atd. Cvičení se zbraněmi je navíc výborným komplexním posilováním.
- “Tyč Opičího krále” (Syun Hang Je Paang)
- “Důstojnická šavle” (Daan Ji Fai Dou)
- “Dva velké měsíc obíhající nože” (Daai Hang Yut Seung Dou)
- “Tročlánkový řetězový bič půdorysu kříže”(Sap Ji Saam Jit Bin)
- “Ng longova dlouhá tyč osmi trigramů” (Ng Long Baat Gwa Gwan)