Stínové drily, sestava, aplikace a sparring – jak spolu souvisí a jak jsou provázány?
Sestavu a drily ze sestavy si může cvičit každý sám, kdykoliv a kdekoliv: dají mu jasnou strukturu, správnou techniku, pracují na optimální biomechanice pohybu, generaci síly, dýchání, zpevnění a uvolnění, (p)rehabilitaci, mobilitě a “rezervě flexibility”, atd.
Výraz saan sau znamená v kantonské čínštině volně přeloženo “freestyle aplikace” či “aplikační drily”: zahrnují trénink se soupeřem, a umožňují nácvik vzdálenosti a načasování, včetně plnokontaktního nácviku – protože jsou předem dané, i když “rozvolněné”: jejich variace nebudou vypadat přesně jako v sestavě. Proto se v čínštině často používá termín saan sau bin fa: “aplikace a [jejich] variace”.
Sparringové drily jsou dalším krokem rozvolnění od ideálu k reálu – drily již nejsou předem dané (i když spektrum útoků/obrany může být pro účely nácviku omezené), a procházejí rigorózní a nutnou fází testování, ve které člověk může zjistit, že to, co v “aplikačních drilech” parádně funguje (protože vím, co soupeř udělá), najednou v chaotičtějším prostředí přestává fungovat. Proto třeba zkoušet, testovat, vracet se zpátky a aplikačním drilům a upravit je, jako i cvičit i sestavu s jiným mindsetem.
Sestava je plus mínus daná – plus mínus. Aplikační drily jsou krokem k reálnému použití – a logickým krokem dalším je “volný (tréninkový) boj”/sparring (saan da) – a (nedejbože) použití v potřebě nouze v reálném konfliktu. Progrese jde v duchu známého Dalího citátu: “Nauč se pravidla jako profík, abys je mohl porušit jako umělec”.
Ve videu níže je ukázka aplikačních drilů a variací z naší fundamentální sestavy “Krocení tygra ve znaku Gung” (Gung ji fuk fu kyun) v podání Michala Hinka, šéfinstruktora PHK Gymu Jihlava a Jakuba Simona, prvního “Tygra PHK”. S Michalem máme mimochodem plány, info již brzy!
Jak je vidno, každý dílek skládanky má v rozvoji dovedností svojí specifickou roli, pracuje na rozvoji jiných dovedností a přináší jiné benefity: je to toolbox různých nástrojů pro různé účely- a toho je třeba být si vědom. Nelze obviňovat vidličku, že se s ní špatně krájí steak, na některé úkony se lépe hodí šroubovák, na jiné kladivo. Přidejme silový a kondiční trénink a rozvíjení úderové síly na aparátech (lapy, boxovací pytle) a zdravotní/(p)rehabilitační cviky, a máme solidní komplet.
Pavel Macek Sifu, Practical Hung Kyun