Úvod do cvičení čínských bojových umění, část 3.

Posilování a otloukání

V minulém dílu jsme se podívali na základní postoje, údery a kopy, tj. technický aspekt čínských bojových umění. V části třetí se zaměříme na aspekt “dovednostní” – posilování a otloukání, tj. silový a kondiční trénink.

Technika vs. dovednost

Říká se, že “budeš-li cvičit pouze sestavy a techniky a opomíjet silový a kondiční trénink, nedosáhneš ničeho, i kdybys cvičil celý život.” Trénink v tradičních školách totiž – na rozdíl od dnešního standardu – nekladl důraz na cvičení technik a sestav, ale na silový a kondiční trénink, tzv. Gung: stání v postojích, strečink, posilování, cvičení na boxovacím pytli, otloukání, dechová cvičení atd.

Practical Hung Kyun: Silový a kondiční trénink

Unikum stylu Hung Kyun

Jedním z typických rysů stylu Hung Kyun je však skutečnost, že řada aspektů tréninku Gung je zahrnuta již v samotných sestavách: Nízké postoje posilují nohy a rozvíjí stabilitu, techniky „mostových rukou“ (Kiu Sau) jsou vynikajícím tréninkem předloktí, prstů atd. Cvičení sestav však především slouží k rozvinutí koordinované a koncentrované síly (Ging), která je devizou stylu Hung Kyun. Proto se též říká, že “nebudeš-li cvičit techniky a sestavy, tvoje Gung Fu bude jako člun bez vesel”. Technika (Faat) a dovednost (Gung) jsou komplementární aspekty tréninku čínských bojových umění.

Základní drily silového a kondičního tréninku

Čínská bojová umění jsou proslulá celou řadou cvičení tzv. Gung – dělí se na “vnější Gung” (tvrdý”) a „vnitřní Gung” (“měkký): “trénink statických pozic”, “Gung železné pěsti”, “Gung tygřích drápů”, “Gung železné paže”; spadá sem i tzv. Noi Gung, tj. “vnitřní cvičení”, “práce s energií”.

Practical Hung Kyun: Trénink postojů

Na fundamentálním posilování a otloukání nováček pracuje již od svého prvního tréninku (viz první díl našeho seriálu): Cvičí cviky na mobilitu a flexibilitu, pracuje na stání v postoji, dřepuje, klikuje, shybuje, otlouká předloktí, pracuje na tzv. obecné silové a kondiční přípravě.

Cílem návazného tréninku je užší specializace a propojení nácviku technik a dovednostních aspektů. Techniky, které se žák učil  stínově, nacvičuje nyní na kůlech, boxovacích pytlech, nástěnných bouchadlech či lapách a štítech. Podobně tomu je i v posilovacích drilech – více  a více využívá specializovaných nástrojů.

Tradiční a moderní vybavení

Naše Hung Kyun škola používá k nácviku Gung řadu tradičních i moderních pomůcek: Zavěšený kůl, boxovací pytle, lapy, štíty na kopání, těžké cvičební zbraně, mosazné kroužky na ruce, závaží na boxování, svazky dřevěných hůlek, závaží na posilování prstů, pytlíky s pískem, trojdílná bouchadla na zdi, jednoruční činky, velkou činku, kettlebell atd.

Practical Hung Kyun: Posilování

Smutné je, že v řadě Gung Fu škol se žák k nácviku úderů do lap či boxovacího pytle nikdy nedostane,  tráví roky a roky boucháním do vzduchu. Jakmile je technika správně, je třeba zařadit nácvik síly, výbušnosti, vzdálenost a načasování na aparátech, o zpevnění úderových ploch ani nemluvě. V případném utkání nebude čas si zabandážovat pěsti, vzít si chrániče na ruce či na holeně – to jsou jen pomůcky pro plnokontaktní sparring, které mají zamezit případným zraněním při tréninku. Systematické “otloukání” a zpevňování úderových ploch (pěstim dlaně, lokty, kolena, koleně… ) je v nácviku bojových umění pro reálnou sebeobranu nutností.

Practical Hung Kyun: Kliky

Co, kdy, jak a proč

Kritériem dobrého tréninku není to, kolik dní po něm jsi ještě namožený či kolik modřin sis si odnesl – jde především o to, jak si se zlepšil. Udělat náročný trénink dokáže každý učitel, i ten špatný  – vypracovat dlouhodobější tréninkový plán, který směřuje od někud někam, však dokáže jen opravdový mistr. V posilování a otloukání není místo pro experimenty- tvůj učitel buď umí a ví, anebo jen marní tvůj čas a hazarduje s tvým zdravím.

Practical Hung Kyun: Železná dlaň

Řada cviků může vypadat na pohled velmi jednoduše – žák stojí např. u vysoké stoličky a bouchá dlaněmi do pytlíku s mungo fazolemi, štěrkem nebo železnými kuličkami. Na pohled nic složitého – metoda nácviku je však o poznání rafinovanějí: Na co se soustředit? Jak dýchat? Jak je to se zpevněním a uvolněním? Jaké jsou přípravné cviky? Jaké jsou doplňkové cviky? Jak často se cvičí? Kolikrát? Jak pečovat o ruce tak ,aby byly i za x desítek let zdravé?  Neexperimentuj tedy, nenapodobuj něco co si tu či onde viděl, a nauč se danou metodu od kvalifikovaného instruktora!

PS: Zajímá-li vás silový a kondiční trénink podrobněji, nezapomeňte navštívit náš partnerský web KB5.cz, věnovaný old-school posilovacím metodám a náčiní.

Čtvrtý díl seriálu bude zaměřen na aplikační drily, sparringové drily, sebeobranu a volný boj


Chceš se umět ubránit, dostat se do kondice, zesílit?

Tvoje cesta k mistrovství začíná prvním krokem…

Practical Hung Kyun: Sebeobrana, síla & kondice, zdraví 

Pošli nám obratem email pomocí formuláře níže, a dostaneš speciální nabídku 3 lekcí ZDARMA + Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA! 

Neotálej, protože naše PHK lekce se rychle zaplňují. 

  • Krok 1

Rozhodni se, do kterého oficiálního PHK Gymu chceš přijít na zkušební lekci. Nepotřebuješ žádné speciální oblečení ani vybavení – stačí tričko, kraťasy nebo tepláky a tenisky.

  • Krok 2

Využij naší speciální nabídky 3 lekcí ZDARMA plus Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti či kondice – jen chuť se sebou něco dělat.

Domluv se na první lekci ještě dnes! 

    Jméno a příjmení (vyžadováno)

    Tvůj email (vyžadováno)

    V které škole chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA? (Praha nebo Jihlava?)

    Napiš nám a my se ti co nejdříve ozveme! Practical Hung Kyun pro začátečníky

    Sdílení