Úvod do cvičení čínských bojových umění, část 2.

Postoje, práce nohou, základní techniky a první sestava

Máme za sebou tzv. “fundamentální trénink” – naučili jsme se “rozcvičku”, pracujeme na stání v postoji, posilování, otloukání a strečinku.  Zlepšujeme pružnost a pohyblivost, kondici a sílu. Přichází čas na další cviky – postoje, údery, kopy a první sestavu technik!

Základní postoje

Zatím ses naučil jen jeden “postoj”, základní a fundamentální – přichází čas zapracovat postupně na postojích ostatních. V Hung Kyun máme tři nejdůležitější, a cvičíme je v podobě krátké sestavy na začátku každého tréninku v rámci  “rozcvičky”, především kvůli rozhýbání kotníků a kyčlí, držení těla, poklesnutí těžiště, stabilitě a práci nohou.

Practical Hung Kyun - postoje a práce nohou

Ohledně tzv. “postojů” panuje v čínských bojových umění řada velkých nedorozumění. Žáci některých škol často chtějí aplikovat cvičební dril v reálném střetu, a není divu, že většinou neúspěšně. V PHK máme nejen tzv. “široké a nízké postoje”, ale i “úzké a vysoké postoje” – v různých situacích je potřeba využít jiné “postoje”.

Stabilita je jen jednou stranou mince – to druhou je pohyblivost, práce nohou, mobilita. Není důležité jen umět pevně stát, když je třeba (např. v zápasení), ale mít též rychlou a hbitou práci nohou. V “postoji” se v boji ocitnete de facto jen na zlomek sekundy – Gung fu v reálném použití nemá nic společného s líbivou choreografií hongkongských filmů. V tzv. “postojích” nechceme umět jen stát, ale především chodit a bojovat!

Základní techniky

K cvičení základních technik – úderů, kopů, zápasení, páčení – se přistupuje systematicky a metodicky; nejprve se cvičí drily s  vytáčením na místě, později v pohybu; nejprve se pracuje na technice, později se přidává na síle a rychlosti; nejprve se bouchá a kope “stínově” do vzduchu, později se používají lapy, bloky, boxovací pytle, kůly apod.

Practical Hung Kyun - "Dlouhé mosty"

V naší škole věnujeme hodně času ácviku agresivních útočných technik dlouhého dosahu, tzv. “dlouhých mostů”, které původně pocházejí z tibetského gungfu slavného mistra Wong Yan Lama, Hap Ga Kyun.

Nejdůležitějším principem těchto boxovacích technik  je tzv. “nekompromisnost” (dosl. “krutost”), velmi důležitý koncept pro nácvik reálného boje. V Číně se říká: “Jsi-li milosrdný k soupeři, jsi nemilosrdný sám k sobě”.

Legenda praví, že když Wong Yan Lam přijel na jih Číny a chtěl si otevřít školu, vyhlásil, že přijme výzvu od jakéhokoliv bojovníka. Během následujících osmnácti dní vybojoval více než 150 soubojů – každý z vyzyvatelů byl údajně zabit nebo zmrzačen.

Jednoduché techniky “Dlouhých mostů” obsahují údery zdola, shora, ze strany a zepředu – jedná se de facto o čínskou variantu západního boxu, “čínský box”. Nacvičují se nejprve izolovaně, poté v kombinacích, na místě i s kroky, jako útoky, protiútoky i útočná obrana.

Kopy a další techniky

Practical Hung Kyun - "kopy bez stínu"Původní Hung Kyun neměl údajně žádné techniky kopů. V průběhu desetiletí svého vývoje však absorboval techniky řady různých jihočínských stylů. O “Dlouhých mostech” z Hap Ga Kyun už jsme mluvili – kopy pro změnu pochází z jihočínského systému Mok Ga Kyun, který proslul právě silnými a rychlými technikami kopů. Vídíme, že dnešní Hung Kyun je de facto jedním z “tradičních” MMA systémů.

Practical Hung Kyun kopy se dělí na přímé, stranové a obloukové – jsou vedené většinou na kolena, do rozkroku, podbřišku či žeber. Vždy je předchází finta rukou, tzv. “stínící ruka”. “Nahoře stín, dole kop”, to je základní strategie slavných Hung Kyun “kopů beze stínu”.

Hung Kyun obsahuje kromě kopů a úderů navíc techniky porazů (podmety, strhy atd.) a techniky úchopové (držení, páky, lámání, škrcení a útoky na vitální body etc.) – to vše je v pozdějších fázích tréninku náplní dalšího rozvoje technického arzenálu.

Sestava technik

Cvičení tzv. sestav představuje důležitý – ovšem ne jediný! – cvičební nástroj čínských bojových umění. Páteř Practical Hung Kyun zahrnuje 4 fundamentální sestavy, které tvoří logický, na na sebe navazující systém.

Nováčci se na první lekci začnou učit fundamentální sestavu PHK, “Krocení tygra ve znaku gung” (Gung Ji Fuk Fu Kyun) a následně aplikační drily (cvičební, sebeobrané – proaktivní sebeobrana, obrana proti typických útokům) a sparringové drily.

Narozdíl od obecného přesvědčení, podporovaného např. tzv. moderním wushu či freestyle kata, nezáleží na tom, zda sestava dobře vypadá, ale jaké dovednosti rozvíjí, zda a jak funguje. Bojové umění je potřeba chápat v původním, řemeslném/technickém (z řec. techné) slova smyslu, ne smyslu estetickém.

Koncentrace pouze a jen na „formu“ a opomenutí dalších dvou aspektů, tj. síly a použití, je dokladem naprostého nepochopení gungfu a bojových umění vůbec a jedním ze zásadních problémů, se kterým se dnes v mnoha školách soutěžních a předváděcích bojových sportů setkáváme. Učíš-li se jednu sestavu za druhou a sestává-li se tvůj trénink pouze ze cvičení forem, je rozhodně něco špatně.

Třetí díl seriálu bude věnovaný posilování a “otloukání”


Chceš se umět ubránit, dostat se do kondice, zesílit?

Tvoje cesta k mistrovství začíná prvním krokem…

Practical Hung Kyun: Sebeobrana, síla & kondice, zdraví 

Pošli nám obratem email pomocí formuláře níže, a dostaneš speciální nabídku 3 lekcí ZDARMA + Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA! 

Neotálej, protože naše PHK lekce se rychle zaplňují. 

  • Krok 1

Rozhodni se, do kterého oficiálního PHK Gymu chceš přijít na zkušební lekci. Nepotřebuješ žádné speciální oblečení ani vybavení – stačí tričko, kraťasy nebo tepláky a tenisky.

  • Krok 2

Využij naší speciální nabídky 3 lekcí ZDARMA plus Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti či kondice – jen chuť se sebou něco dělat.

Domluv se na první lekci ještě dnes! 

    Jméno a příjmení (vyžadováno)

    Tvůj email (vyžadováno)

    V které škole chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA? (Praha nebo Jihlava?)

    Napiš nám a my se ti co nejdříve ozveme!

    Sdílení