Úvod do cvičení čínských bojových umění, část 1.

První lekce

V tomto krátkém seriálu popíšeme typickou cestu cvičence čínských bojových umění od “návštěvy”, přes začátečníka, až po středně pokročilého žáka. Jelikož se naše škola specializuje na jihočínský systém Hung Kyun, uvedeme jako příklad systém tréninku v naší  škole Practical Hung Kyun – začneš-li cvičit jiný styl, budou se konkrétní cviky lišit, ale postup by měl být v zásadě  podobný.

Důležité však je si uvědomit, že nejde jen o styl, kterému se budete věnovat, ale o konkrétní školu a konkrétního učitele – “když dva dělají totéž, není to totéž”. Uvažuješ-li o tom, že bys chtěl začít cvičit čínská bojová umění, čti dále, ať se dozvíš, co tě čeká!

Mateřská školka

Možná znáš zábavnou a moudrou knížku Roberta Fulghuma s názvem Všechno, co opravdu potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské školce. Dá se říci, že totéž platí i pro první lekci. Jedním z prvních úkolů nováčka je zapracovat na pohyblivosti a pružnosti, síle a kondici. Systematická práce na těchto aspektech je hlavní náplní úvodní fáze tréninku.

Practical Hung Kyun - "Podepřít nebesa oběma rukama"“Rozcvička”

V naší škole začínáme cviky na správné držení těla, rozvoj pohyblivosti a pružnosti. První, co se žák naučí, je správné dýchání, jakož i jednoduchý protahovací cvik s názvem “Podepřít nebesa oběha rukama” (Seung Sau Tok Sin), patřící do tzv. “vnitřního tréninku” (Noi Gung) – viz video výše. 

Pružnost a pohyblivost patří mezi důležité aspekty tréninku bojových umění –  nejprve se chceme hýbat dobře, až pak často, rychle  a silně. Dechová cvičení doporučujeme cvičit pravidelně každé ráno – již po prvním týdnu pravidelného cvičení se budeš cítit jako nový člověk (což teprve po několika týdnech či měsících)!

Stání v postoji

Tzv. “stání v postoji” (Jaat Ma) patří mezi důležitou součást většiny čínských systémů – severních i jižních, vnějších a vnitřních. V Číně se říká se říká: “Když začneš cvičit gungfu, musíš nejprve věnovat 3 roky cvičení stání v postoji”.

Za starých dob se žák opravdu věnoval po několik měsíců či let jen a jen stání v postoji! Nejenže se žák naučí stát rovně, narovná páteř, poklesne těžiště a posílí nohy, ale zapracuje na “otevření”, pohyblivosti a pružnosti kotníků, kyčlí a hrudní páteře. Toto cvičení je důležité ještě z x dalších důvodů, ale o tom až někdy později.

"Stání v postoji" - Sei Ping Ma

První cíl je ustát v poctivém a správném postoji 5 minut. Ze začátku se to může zdát jako nedosažitelná meta, ale není to ve skutečnosti nic těžkého. Budeš-li dodržovat jasnou tréninkovou metodu, kterou tě naučí tvůj instruktor, a budeš-li pravidelně cvičit, splníš si pětiminutové minimum během měsíce až tří.

Silový a kondiční trénink

Shaolinské lezeníSilový a kondiční trénink je jedním z klíčových aspektů tréninku bojových umění. Začátečníci se věnují především  posilování s vlastní vahou, tj. cvikům jako jsou čínské dřepy (“Tři úrovně klesají k zemi”), čínské kliky (“Železný buvol oře půdu”), “Shaolinské umění lezení” apod.

Není důležité jen to, jaké cviky člověk cvičí, kolik opakování atd., ale jak je cvičí a proč – není dřep jako dřep, není klik jako klik. Silový a kondiční trénink začíná tedy opět správnou technikou – budeme se mu podrobněji věnovat v jednom z dalších dílů našeho seriálu.

Tréninkový manuál začátečníka (.pdf)

Practical Hung Kyun: Tréninkový manuál začátečníka

Všichni naši žáci-nováčci obdrží Tréninkový manuál začátečníka

Otloukání tří hvězd

Silné a tvrdé předloktí je jedním z deviz systému Hung Kyun – ne nadarmo se Hung Kyun často říká “thajský box pro ruce”. Na rozvoj tvrdosti předloktí se pracuje hned od prvního tréninku. Možná už jsi podobné cvičení někde viděl – dva cvičenci stojí proti sobě a rytmicky otloukají vnější a vnitřní hranu předloktí. Není to však soutěž o největší modřinu, při “otloukání tří hvězd” je třeba dbát na řadu důležitých detailů, proto doporučujeme se ho naučit od kvalifikovaného učitele.

Practical Hung Kyun - "Otloukání tří hvězd"

Strečink

Cvičíme strečink většinou až na závěr, a máme proto několik dobrých důvodů. Úvodní rozcvička byla zaměřena především na mobilitu a aktivní flexibilitu – závěrečná “docvička” protáhne důležité oblasti těla (přední a zadní stranu stehen, hrudní páteř) a umožní nám si kromě budování síly zachovat i pohyblivost a aktivní pružnost.

Practical Hung Kyun - strečinkTvrdá a měkká síla, zpevnění a uvolnění apod. jsou komplementární aspekty gungfu tréninku.

Nepředpokládá se, že hned po první lekci bude člověk dělat všechno hned správně – detaily si opraví v průběhu následujících tréninků. Důležité však je, že jako začátečník odejdeš hned ze své první lekce s jednoduchým cvičebním plánem – co, kdy, jak, kolikrát atd.

Co údery, kopy, zápasení, páčení, sestavy, zbraně, cvičení na lapách, boxovacím pytli, sebeobrana, sparring? Nebuď netrpělivý, na všechno přijde čas!

Druhý díl seriálu, věnovaný nácviku základních technik, dostaneš na email již za pár dní!


Chceš se umět ubránit, dostat se do kondice, zesílit?

Tvoje cesta k mistrovství začíná prvním krokem…

Practical Hung Kyun: Sebeobrana, síla & kondice, zdraví 

Pošli nám obratem email pomocí formuláře níže, a dostaneš speciální nabídku 3 lekcí ZDARMA + Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA! 

Neotálej, protože naše PHK lekce se rychle zaplňují. 

  • Krok 1

Rozhodni se, do kterého oficiálního PHK Gymu chceš přijít na zkušební lekci. Nepotřebuješ žádné speciální oblečení ani vybavení – stačí tričko, kraťasy nebo tepláky a tenisky.

  • Krok 2

Využij naší speciální nabídky 3 lekcí ZDARMA plus Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti či kondice – jen chuť se sebou něco dělat.

Domluv se na první lekci ještě dnes! 

    Jméno a příjmení (vyžadováno)

    Tvůj email (vyžadováno)

    V které škole chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA? (Praha nebo Jihlava?)

    Napiš nám a my se ti co nejdříve ozveme!

    Practical Hung Kyun pro začátečníky

    Sdílení