Kondice

Kondiční aspekt – silový/kondiční trénink, cvičení pro zdraví, strava a životospráva

V kruzích čínských bojových umění se říká: “Když budete cvičit jen techniku (kyun) a nebudete se věnovat se silovému/kondičnímu tréninku (gung), nedosáhnete ničeho, i kdybyste cvičili celý život“.

Rozvoj různých typů síly (vytrvalostní, maximální a výbušné síly) je tedy nedílnou součásti tréninku čínského gungfu. Practical Hung Kyun využívá kromě cvičení s vlastní vahou i řadu specializovaných nástrojů a pomůcek: Zavěšený kůl, boxovací pytle, lapy, štíty na kopání, jednokoncové dlouhé tyče, těžké kovové dvojkoncové tyče, těžké kovové nože, mosazné kroužky na ruce, závaží na boxování, svazky dřevěných hůlek, závaží na posilování prstů, pytlíky s pískem, trojdílná bouchadla na zdi, velkou činku a kettlebells.

Jedním z našich další projektů jsou i servery kb5.cz a funkcnitrenink.cz, zaměřené na funkční silový a kondiční trénink.

Čínské přísloví praví: “Nejprve je třeba mít zdravé tělo, teprve poté je třeba se učit bránit tělo”. Cvičení pro zdraví je nedílným aspektem všech aktivit Practical Hung Kyun – zahrnují rozvoj mobility a flexibility (yau gung), regeneraci, jakož i tradiční čínská dechová cvičení pro dlouhověkost, sílu, kondici a vitalitu (noi gung/hei gung, v stand. čínštině qigong). V rámci PHK se několik tradičních sestav cviků práce s “vnitřní energií” (hei, v stand. čínštině qi).

Cvičit a dostatečně regenerovat nestačí – jedním z dalších dílků skládanky zlepšování a úspěchu jsou strava a životospráva. V naší poradenské činnosti vycházíme kromě moderních dietetických poznatků především z tradiční čínské medicíny a tradičních čínských “metod pěstování života” (yeung saang faat).

Practical Hung Kyun pro začátečníky

Sdílení