Shaolin Neigong 1: “Shaolinská vnitřní umění” pro zdraví, vitalitu a duševní klid

Shaolin Neigong 1: “Shaolinská vnitřní umění” pro zdraví, vitalitu a duševní klid

Sobota 2. Únor 2019 , 10:00 - 15:00, Praha 3 - Vinohrady

Shaolin Neigong 1: “Shaolinská vnitřní umění” pro zdraví, vitalitu a duševní klid

Cvičební praktiky staré Číny

Ve staré Číně se cvičení rozdělovala na 2 základní podskupiny  – tzv. “vnější umění” a “vnitřní umění”

Tradiční přísloví na toto téma praví: “vnitřně cvič esenci, ducha a energii, vnějšně cvič svaly/šlachy, kosti a kůži”. Kýženým ideálem je pak “kultivace jak vnitřku,  tak vnějšku” – „vybudovat pevný základ zdraví vnitřně“ a „fyzickou sílu a dovednost vnějšně“.

Po létech fitness pokusů/omylů se dnes do popředí dostávají staré, osvědčené metody cvičení – od posilování s vlastní váhou, cvičení s kettlebell až po silový trénink s velkou činkou. Pokud je program dobře vyskládaný, zlepší se pohyblivost, pružnost, síla i kondice, ale- vše výše uvedené je majoritně především tzv. “vnější trénink”. Řada cvičenců je “navenek silná, ale – uvnitř prázdná”.

Někteří tedy musí začít jinde a jinak – od obnovy zdraví “zevnitř”, jiní naopak musí pokročit od čistě “vnějších cvičení” dále. Pro obě skupiny jsou tzv. “vnitřní umění” (Neigong, kant. Nei Gung) jednou z nejlepších voleb, a to z mnoha důvodů. 

Neigong anebo Qigong? Malé terminologické okénko

Dnes populární výraz Qigong (“Umění energie”) je relativně moderní – používá se od cca. 50. let 20 století. Ve starší literatuře se setkáme především se správnějším výrazem Neigong, “Vnitřní umění”.

A co se různých přepisů týč: Qigong, Qi Gong, Čchi-kung, Hei Gung, Ch’i-kung, Chi Kung, Chikung, Nei Gong, Nei Kung, Nei-Kung, Nei Gung… stejný koncept, jiné názvy, jiné dialekty, jiné přepisy. V tomto článku používáme až na vyjímky (Neigong, yin-yang, qi… ) přepis kantonského dialektu čínštiny.

Výhody Neigongu oproti jiným metodám

Velmistr Wong Kiew Kit Sifu shrnuje výhody základních forem “vnitřních umění” (ve srovnání s jinými metodami) následovně:

  1. Jednoduché na naučení a cvičení.
  2. Benefitů je mnoho – a to různých.
  3. Cvičení přináší benefity od základní až po mistrovskou úroveň. 
  4. Cvičení na základní úrovni generuje cirkulaci životní energie. 
  5. Na té nejpokročilejší úrovni může cvičencům pomoci získat nejvyšší duchovní naplnění.
  6. Benefity přichází relativně rychle.
  7. I když se cvičí špatně, nepozorně, anebo nepravidelně, vedlejší efekty nejsou vážné, 
  8. I když se cvičí jen jako jemné fyzické cvičení, přináší různé benefity, jako je relaxace, dobré držení těla a uvolněí kloubů a svalů.

Dodejme jen, že cvičení je bez esotero omáčky, fyzicky nenáročné, nevyžaduje žádné vybavení ani prostor, a dá se zapojit do jakéhokoliv cvičebního programu – od re/prehabilitace starších a pokročilých přes stress management “obýků” až po sportovní přípravu profíků. 

Neigong pracuje na zlepšení na následovných čtyřech úrovní, a přináší následovné benefity:

  • Fyzický: Relaxace, mobilita a flexibilita, zesílení, zdraví, vitalita a dlouhověkost
  • Energetický: Odstranění energetických blokád, zlepšení cirkulace krve a energie, zvýšení úrovně energie, vyživování vnitřních orgánů, kondice a vitalita, zlepšení atletického výkonu
  • Mentální: Zlepšení mentálních funkcí, duševni klid, mindfulness 
  • Duchovní: Most mezi (čistě) fyzickým cvičení a meditací, meditace v pohybu

Seminář se zaměří primárně na první tři. 

Program semináře

7 klíčových kroků “vnitřních cvičení” 

  • Příprava
  • Ponoření do ticha
  • Otevření srdce
  • Forma
  • Proudění energie
  • Zen ve stoje
  • Zakončení

“Ruce osmnácti arhatů”: 8 úvodních cviků

V 1. polovině 6. století po Kr. přišel do kláštera Shaolin indický mnich jménem Bódhidharma, 28. patriarcha po Buddhovi Šákjamunim, v čínské linii zakladatel a 1. patriarcha Zen buddhismu a dle tradice také zakladatel shaolinských bojových umění. 

Bódhidharma zastával názor, že bez zdravého a silného těla není možné dosáhnout duchovního probuzení a proto nesouhlasil s jednostranně zaměřenou náboženskou praxí shaolinských mnichů, skládající se převážně ze čtení súter, náboženských obřadů a modliteb a opovrhující cvičeními, jež kultivují tělo (nazývané buddhisty „páchnoucí kožený pytel“). Slabí a nemocní mniši během náročných meditací často usínali, a tak je Bódhidharma naučil soubor cviků zvaný „Ruce osmnácti arhatů“ (kant. Sap Baat Lo Hon Sau), která je tradicí považována za předchůdce shaolinských bojových umění.

Bódhidharmovy cviky přinesly shaolinským mnichům nejen pevné zdraví, ale i sílu, pružnost, pohyblivost, soustředění a klid mysli; jejich postupným rozvíjením a zdokonalováním a kombinací s bojovými dovednostmi vysloužilých válečníků, kteří nalezli v klášteře v době nepřízně císaře a vlády útočiště, údajně vzniklo proslulé shaolinské bojové umění. Bojová umění, “vnitřní umění” a Zen jsou dodnes považovány za “Tři poklady kláštera Shaolin”. Různé varianty „Rukou osmnácti arhatů“ (a podobných souborů) patří dnes mezi nejpopulárnější čínské cvičební systémy pro zdraví, vitalitu a duševní klid. 

Úvodní seminář podrobně probere prvních osm cviků ze souboru “Ruce osmnácti Arhatů” (Sap Baat Lo Hon Sau). Zbývající desítka je náplní návazného semináře Shaolin Neigong 2. 

Shaolin Neigong 1: “Shaolinská vnitřní umění” pro zdraví, vitalitu a duševní klid

Shaolinské “Ruce osmnácti arhatů” jsou fundamenální qigongové techniky, které – pokud se cvičí jako qigong – přináší ohromné benefity. Za ta léta jsem úspěšně použil vybrané techniky z “Rukou osmnácti arhatů”, aybch pomohl mnoho lidem překonat nemoci, včetně takzvaných neléčitelných nemocí. 

Pokud jsou však cvičeny jen jako fyzické cvičení, což je dnes častý případ, cvičenec získá přirozeně pouze benefity fyzického cvičení. Klíčový rozdíl mezi qigongovým cvičením a fyzickým cvičením není ve vnější formě (ta může pro oba typy cvičení stejná), ale vnitřní dimenze energie a mysli. Pokud člověk neví, co tyto vnitřní dimenze jsou, je velmi pravděpodobné, že nepraktikuje skutečný qigong, ačkoliv třeba cvičí vnější formu léta. 

– velmistr Wong Kiew Kit

Od protahovací gymnastiky ke “vnitřnímu cvičení”

Jednotlivé cviky jsou ukázkovým příkladem tzv. ““Vedení a protahování“ ”(Dao Yin, kant. Dou Yan), nejstarší formy „vnitřních cvičení“, kombinující „protahování šlach“, specifické formy dýchání a koncentraci mysli. 

Právě poslední dva zmíněné aspekty jsou rozdílem mezi obyčejnou (a stále přínosnou!) protahovací gymnastikou a skutečným “vnitřním cvičením”, které přináší benefity nejen pohybovému aparátu, ale vnitřním orgánům, krevnímu oběh, cirkulaci vitální energie, mysli a duši. 

Cvičení jendotlivých cviků jako formy “Vnitřního tréninku” totiž  slouží pouze jako prostředek k rozproudění životní energie v těle a následnému vyrovnání energetické (yin-yangových) nerovnováhy. Tzv. “forma” je totiž je jedním z celkem sedmi kroků (!). Pokud se naučíte oněch sedm kroků, můžete zvolit jakoukoliv formu jakéhokoliv jiného Qigongu/Neigongu. 

Obecné a speciální benefity jednotlivých cviků souboru 

Všechny cviky ze souboru “Ruce osmnácti arhatů” přinášejí následovné benefity:

  • Otevření energetických meridiánů
  • Rozproudění životní energie
  • Posílení imunitního systému
  • Zlepšení kloubní mobility
  • Uvolnění svalů
  • Duševní relaxace
  • Meditace v pohybu

Největší přínos cvičení je bez jakýchkoliv debat preventivní: “Nejlepší lékař léčí, když není žádná nemoc, průměrný lékař léčí, když nemoc začíná, podprůměrný lékař léčí, když už je nemoc přítomná.”

Vybrané cviky je však dle čínské medicíny možno využít i jako podpůrnou léčbu řady neduhů. Níže je seznam jednotlivých cviků – jméno cviku, čínský název (v kantonské čínštině), indikace dle TČM a další stručné info.

1. “Podepřít Nebesa oběma rukama” (Seung Sau Tok Tin)

Indikace: Posturální problémy, bolesti zad, bolesti krku, hemoroidy, inkontinence, stres, nedostatek energie, chatrné zdraví obecně.

“Podpírání nebes” je jedním z nejlepších cviků vůbec – jednoduchá technika, benefity ohromné. “Podpírání Nebes” podporuje celkové proudění životní energie.

2. “Natahovat luk vlevo i vpravo” (Jo Yau Hou Gung)

Indikace: Kožní problémy, respirační problémy, nadměrné nebo nedostatečné truchlení, vysoký krevní tlak (hypertenze), deprese, problémy sebevědomí, problémy s pamětí.

Toto cvičení využívá formaci “Prst jednoho Zenu”, speciální techniku shaolinských bojových umění. Cvičení “Natahování luku” je skvělý způsob, jak posílit meridiány plic a srce. 

3. “Trhat hvězdy, proměňovat galaxie” (Jaak Sing Wun Dou)

Indikace: poruchy trávení, kyselý reflux, průjem, zácpa, diabetes, problémy s játry a žlučníkem, Crohnova choroba a divertikulóza, tenisové lokty, endometrióza, kvasinkové infekce, dysmenorea, vaginitida a cysty na vaječnících.

“Trhání hvězd” vyživuje meridiány sleziny a žaludku; nejen podle čínské lékařské teorie je dobré trávení hlavním dílkem skládanky dobrého zdraví a vitality. Toto cvičení může pomoci s prakticky jakýmkoli trávicím nebo gastrointestinálním problémem.

4. “Otáčení a rotace čepu” (Luk Lou Syun Jyun)

Indikace: zatuhnutí krku, šíje a ramenou, bolesti hlavy, migrény, neuralgie, onemocnění štítné žlázy, Parkinsonova choroba, mozková příhoda, nachlazení a zácpa (prevence).

Toto cvičení není jen pro uvolnění krku. Z energetického hlediska slouží “Rotace čepu” k pročíštění tzv. “Moře kostní dřeně”, které zahrnuje hlavu, páteř, míchu a nervový systém. Cvičení přináší energii do celé páteře a mozku jakož i do hrdla, uší a očí.

5. “Velká rotace Nebes a Země” (Daai Jyun Kin Kwan)

Indikace: úzkost, pálení žáhy, průjem, zácpa, diabetes, problémy s játry a žlučníkem, Crohnova choroba, divertikulóza tračníku, bolesti zad, tinnitus (šelest, zvonění, hučení nebo pískání v uchu či v uších), revmatismus, poruchy trávení, únava.  

Toto cvičení stimuluje “vodní energii” v životním bodě známém jako “Brána života” a je tedy skvělý životabudič. Vyživuje též žaludek, játra, slezinu a meridiány ledvin.

6. “Udeřit pěstí se zuřivýma očima” (Nou Muk Chung Kyun)

Indikace: Nadměrný nebo nedostatečný vztek, hemoroidy, krátkozrakost a další problémy s očima, onemocnění jater, potlačení stresu, nedostatek sebevědomí.

Kromě rozvíjení vnitřní síly pro bojové umění toto cvičení masíruje a posiluje meridány srdce a malého střeva. K získání benefitů je třeba při cvičení vydávat specifické zvuky a používat správné dýchání.

7. “Zaklonit hlavu a obejmout měsíc” (Wui Tau Pou Yut)

Indikace: Bolesti zad, bolesti krku, emoční blokády, výhřez meziobratlové ploténky, neuralgie, ischias, Parkinsonova choroba, opaovaná mrtvice, skolióza, stárnutí.

“Objímaní měsíce” je elixírem mládí – jedním z klíčů je zdravá a pružná páteř. Tento cvik vyčistí negativní energii v těle, zejména v nervovém systému.

8. “Dotknout se chodidel a posílit pas” (Paan Juk Gu Yiu)

Indikace: Sexuální dysfunkce, problémy s pamětí, ischias, bolesti dolní části zad, inkontinence, fóbie, neplodnost, impotence, nízké libido, sebeovládání.

Dle západní medicínské teorie nemají ledviny s funkcní pohlavní soustavy, plodností a sexem nic společného – dle čínského konceptu všechno. Toto cvičení, jak název napovídá, výrazně vyživuje meridián ledvin.

Programming

  • Kdy? 
  • Co? 
  • Jak často? 
  • Jak zkombinovat s… ?

Další informace

  • Kde?: PHK Gym Praha 3, Korunní 109. Tělocvična je umístěna ve dvoře, nalevo od č.109, vchod je vjezdem do dvora vedle obchodu s módou, na zvonku je napsáno Practical Hung Kyun.
  • Co s sebou?: Sportovní oblečení, boty s tenkou podrážkou, ručník, něco k pití, malou svačinku, tužku  a papír – nic více není potřeba. 
  • Trvání: 5 hodin
  • Cena: 1.499,- Kč

PLNĚ OBSAZENO!

PRO VELKÝ ZÁJEM JSME VYPSALI DALŠÍ TERMÍN NA NEDĚLI 3. ÚNORA – PŘIHLAŠ SE ZDE!  

Přihláška – postup

  1. Uhraďte prosím 1499,- Kč na účet 2800760955/2010. Do zprávy pro příjemce uveďte prosím: „Jmeno prijmeni SHAOLIN1“. 
  2. Po uhrazení semináře zašlete email pomocí formuláře níže. V emailu uveďte a) Vaše jméno a příjmení b) SHAOLIN1 c) info o úhradě  (stačí napsat „uhrazeno“). Bez uhrazení semináře je registrace neplatná!
  3. Upozorňujeme, že přihláška je závazná, poplatek za seminář v případě vaší neúčasti nevratný.

    Jméno a příjmení (vyžadováno)

    Tvůj email (vyžadováno)

    Na který seminář se hlásíš (název semináře, datum)?

    nahrávám mapu....