Úvod do cvičení čínských bojových umění, část 5.

Co dále aneb závěrečný dodatek

Probrali jsme základy, techniku, sílu a použití. Co čeká gungfu cvičence na jeho cestě bojových umění dále?

Cvičení „začátečníků“

Úvodní měsíce kladou, jak jsme viděli v předcházejících dílech, důraz na vybudování poctivých základů, nejen technických, ale i silově kondičních: Uvolnění, posílení a vybudování správné technické struktury technik a správných pohybových návyků.

Student se nejprve začne učit specifickou „gungfu rozcvičku“, postoje, základní „stínové“ drily (kopy, údery atd.) a jejich použití v cvičebních, sebeobranných a sparringových drilech, cviky na otužování, posilování a regeneraci. Začíná též cvičit na lapách, boxovacích pytlích a s dalším speciálním vybavením. Po důkladném obeznámení se se základy gungfu se postupně se začíná učit první sestavu technik,  použití technik ve formě „aplikačních drilů“, základní bojové sekvence, sparringové drily a volný boj.

Tréninky „pokročilých“

Předchozí program vytyčuje plus mínus první rok studia – závisí samozřejmě na mnoha faktorech jestli to bude rok nebo déle. Tréninky starších žáků se  koncentrují především na rozvíjení „dovednostních“ aspektů, tj. intenzivní silový a kondiční trénink a použití – bojové sekvence, sparringové drily a volný boj.

Na řadu přichází i cvičení se zbraněmi – individuální techniky, „stínové“ sestavy, sparringové sestavy, bojové sekvence, sparringové drily a sparring.

Trénink s tradičními čínskými zbraněmi je možno brát jako doplňkový, má ovšem v celkovém curriculu stylu své nezastupitelné místo. Důvodem není jen zachování tradice, jak se mnozí mylně domnívají.

Každá zbraň je de facto archetypem určitého typu zbraní, např. krátkých/dlouhých, těžkých/lehkých, sečných/bodných/úderných atd. Naučit se ovládat tu či onu konkrétní zbraň nemusí být cílem, ale prostředkem – prostředkem k umění použít jakoukoliv, např. i improvizovanou zbraň. Ovládání té či oné zbraně s sebou navíc nese i znalost sebeobrany proti tomuto typu zbraně. Každý typ zbraně také rozvíjí jisté specifické dovednosti, které jsou „převoditelné“ do boje beze zbraně – odhad vzdálenosti, načasování, princip „měkkosti proti tvrdosti“ (využití soupeřova útoku proti němu), práce nohou atd. Cvičení se zbraněmi je navíc výborným komplexním posilováním.

V Practical Hung Kyun se věnujeme především volnému šermu s dlouhou tyčí, boji s krátkou tyčí a boji s nožem.

V pokročilejších fázích tréninku je kladen důraz především na rozšíření bojového arzenálu, bojovou taktiku a strategii a pokročilé „vnitřní“ aspekty gungfu, tj. kultivaci „životní energie“. Zdravotně-kondiční aspekt je totiž jeden z největších přínosů čínských bojových umění!


Chceš se umět ubránit, dostat se do kondice, zesílit?

Tvoje cesta k mistrovství začíná prvním krokem…

Practical Hung Kyun: Sebeobrana, síla & kondice, zdraví 

Pošli nám obratem email pomocí formuláře níže, a dostaneš speciální nabídku 3 lekcí ZDARMA + Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA! 

Neotálej, protože naše PHK lekce se rychle zaplňují. 

  • Krok 1

Rozhodni se, do kterého oficiálního PHK Gymu chceš přijít na zkušební lekci. Nepotřebuješ žádné speciální oblečení ani vybavení – stačí tričko, kraťasy nebo tepláky a tenisky.

  • Krok 2

Využij naší speciální nabídky 3 lekcí ZDARMA plus Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti či kondice – jen chuť se sebou něco dělat.

Domluv se na první lekci ještě dnes! 

    Jméno a příjmení (vyžadováno)

    Tvůj email (vyžadováno)

    V které škole chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA? (Praha nebo Jihlava?)

    Napiš nám a my se ti co nejdříve ozveme!

    Practical Hung Kyun pro začátečníky

    Sdílení