Úvod do cvičení čínských bojových umění, část 4.

Sebeobrana a volný boj

V předchozích dílech seriálu jsme se zabývali nácvikem techniky a síly. To však nejsou jediné aspekty, které rozhodují v případném boji.

Jak nacvičit použití technik, správné načasování, vzdálenost, reakci pod tlakem apod.?

K nácviku reálné sebeobrany a volného boje přistupujeme v rámci gungfu výuky v naší škole systematicky, a to za použití řady tradičních i moderních metod a pomůcek.

Film a realita

Řekněme tsi o hned na začátku – zapomeň na akční filmy. Filmový souboj s na milimetry přesnou choreografií vypadá elegantně (však také trvalo hodiny, ba dny a týdny jej secvičit, natočit a sestříhat) – realita pouličního boje je o poznání drsnější a na pohled méně líbivá. Rytmicky synchronizovaný boj v nízkých (tréninkových!) postojích se vzorně učebnicovými technikami možná může být jednou z fází tréninku, ale na ulici rozhodně nepatří. Gung Fu v praxi rozhodně nevypadá tak efektně jako v divácky atraktivní choreografii gungfu filmů.

Practical Hung Kyun: Film vs. realita

Primárně nejde jen o to, jak se „ubránit“, ale především jak nebezpečným situacím předcházet či se jim vyhýbat, v duchu přísloví: „Je lepší se vyhnout než muset utíkat, je lepší utíkat než muset slovně odvracet, je lepší slovně odvracet než muset bojovat, je lepší bojovat než být zraněn, zmrzačen nebo zabit.“

Narozdíl o obecného přesvědčení, reálná sebeobrana není o tom „co má dělat když zaútočí takhle a takhle“ – to už je bohužel většinou pozdě. Practical Hung Kyun klade důraz na tzv. proaktivní, agresivní sebeobranu – z tohoto důvodu se ze začátku (jak jsem viděli  předchozím díle seriálu) pracuje především na útočných technikách.

Civilní sebeobrana, profesní sebeobrana a MMA

Mottem naší asociace je „tradiční umění pro moderní svět“ – z tohot důvodu označujeme náš přístup k výuce Hung Kyun jako „praktický Hung Kyun“.

V rámci výuky civilní sebeobrany využíváme metodiku tradičních stylů i moderních systémů reálné sebeobrany – tréninky jsou zaměřeny na aplikační a situační drily, ofensivní „sebeobranu“, improvizované zbraně, taktiku, strategii, psychologii, právní minimum.  Ve spolupráci s různými institucemi pravidelně organizujeme intenzivní výukové semináře sebeobrany pro ženy.

Practical Hung Kyun: Sebeobrana

Profesní sebeobrana zahrnuje specializované programy „na klíč“ pro různé státní i soukromé organizace a instituce – bezpečnostní agentury, policii, armádu etc. Trénink zahrnuje především situační drily, použití zbraní a donucovacích prostředků, realistický nácvik v prostředí, taktiku, strategiu a psychologii.

Practical Hung Kyun Saan Da tréninky jsou pro změnu zaměřeny na přípravu bojovníků pro sportovní full-kontaktní boj – trénink je zaměřen především na aplikační drily, sparringové drily, sparring a intenzivní silový/kondiční trénink.

Aplikační drily

Pro nácvik bojové dovednosti používáme v Hung Kyun řadu „nástrojů“. Jednu z prvních metod nácviku použití představují tzv. „aplikační drily“ – zahrnují procvičování použití základních technik (kopů, úderů atd.) a technik ze sestav. Nováčka čeká především drilování boxovacích technik dlouhého dosahu, tzv. „Dlouhých mostů“, techniky na těsnou vzdálenost v tzv. clicnhy, základních kopů a jednoduchých zápasnických technik ve stoje i na zemi.

Practical Hung Kyun: "Opice krade broskve"

Jedna z Practical Hung Kyun technik na krátkou vzdálenost, „Opice krede broskve“. Schválně, jak myslíte, že se používá, a co to jsou ony „broskve“?

Důraz není kladen na kvantitu, ale kvalitu a univerzálnost technik – specifikem kupř. výše zmíněných „dlouhých mostů“ Hung Kyun je totiž fakt, že ty samé techniky lze použít jako útok, protiútok nebo obranu.

 

Bojové sekvence a sparringové drily

K volnému boji se žák v naší škole dopracovává postupně, krok za krokem – výuka pokračuje od předem daných sparringových drilů přes kontrolovaný sparring až k volnému full-contact boji. Klíčem k úspěchu je progresivní systém – pár aplikací bez ladu a skladu, pár sparringových sestav či chaotický sparring s chrániči tvoje bojové dovednosti rozhodně nezlepší, bez ohledu jak tvrdě do sebe se sparring partnerem jdete a kolik modřin si odnesete.

K efektivnějšímu zvládnutí a rychlejšímu pokroku využíváme řadu rafinovaných metodických konceptů, který celý proces značně ulehčí a zjednodušší. Nenech si tedy namluvit, že gungfu techniky jsou pro sparring nebezpečné, že s chrániči ztrácíš naprostou většinu technik, že sparringovat se dá až po letech a letech tréninku atd. – klíčová je metoda! Sparring např. s boxerskými rukavicemi a jinými chrániče je jen prostředek, ne cíl, jak je tomu např. ve sportovním boxu nebo kickboxu. Využití ochranného vybavení neznamená, že se místo gungfu najednou cvičí kickbox.

Volný boj

Ve „volném boji“ (Saan Da) se používají všechny typy ofensivních technik (kopy, zápasení, páky).  Saan da se procvičuje jako:

 • full-contact boj s ochránným vybavením (rukavice – grapplingové nebo boxerské, helma s mřížkou, chránič na zuby, chrániče holení, suspenzor, chrániče loktů a kolen)
 • lehký kontakt bez chráničů, s procvičení všech technik, včetně útoků na oči, ohryzek, genitálie atd.

Practical Hung Kyun: Sparring

Nejedná se jen o nácvik tzv. „sparringu“, ale nácvik volného boje – v Practical Hung Kyun se učíme především bojovat, ne „jen“ sparringovat – a plnokontaktní sparring je jednou z vynikajících pomůcek. Naše škola je mimo jiné proslulá tzv. cross tréninky a cross sparringy – rozhodně se nebojíme přátelského porovnávání bojových dovedností se spřátelenými školami jiných stylů a systémů. Neuzavírej se do zlaté klícky, nemysli si že ty, tvoje škola a tvůj styl jsou nejlepší a všichni ostatní to dělají špatně – „cvič jednu rodinu, sleduj sto rodin“!

Pátý a závěrečný díl seriálu očekávej ve svojí emailové schránce již za pár dní!


Chceš se umět ubránit, dostat se do kondice, zesílit?

Tvoje cesta k mistrovství začíná prvním krokem…

Practical Hung Kyun: Sebeobrana, síla & kondice, zdraví 

Pošli nám obratem email pomocí formuláře níže, a dostaneš speciální nabídku 3 lekcí ZDARMA + Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA! 

Neotálej, protože naše PHK lekce se rychle zaplňují. 

 • Krok 1

Rozhodni se, do kterého oficiálního PHK Gymu chceš přijít na zkušební lekci. Nepotřebuješ žádné speciální oblečení ani vybavení – stačí tričko, kraťasy nebo tepláky a tenisky.

 • Krok 2

Využij naší speciální nabídky 3 lekcí ZDARMA plus Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti či kondice – jen chuť se sebou něco dělat.

Domluv se na první lekci ještě dnes! 

  Jméno a příjmení (vyžadováno)

  Tvůj email (vyžadováno)

  V které škole chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA? (Praha nebo Jihlava?)

  Napiš nám a my se ti co nejdříve ozveme!

  Practical Hung Kyun pro začátečníky

  Sdílení