Velikonoční svátky jsme jako každý rok oslavili poctivým cvičením – třeba říci, že hardcore trénink nebyl letos možností, ale nutností – venkovní teplota kolem nuly, na chatkách asi o stupeň více, takže nezbývalo nic jiného než cvičit, ani nám ani kamarádům z naší bratrské Wing Chun školy Ivana Rzounka sifu, se kterými jarní i letní campy již roky pořádáme.

Dopolední trénink byl věnovaný základnímu silovému a kondičnímu tréninku – „osmi dechovým cvičením“ (noi sau baat sik), „osmi postojům“ (baat ma sik) a „stání v postoji“ (jaat ma). Hlavní náplní byla výuka a procvičování sestavy „květ slivoně v půdorysu kříže“ (sap ji mui fa kyun), krátké sestavy starého „ortodoxního Hung Kyun“ boxu. Po práci na stínové technice následovaly základní drily na lapách – přímé nástupy s obranou, cik-cak nástupy (ji ji bou/saam gok bou), „kombinace sedmi hvězd“ (chat sing lin waan kau) z „deseti unikátních technik“ (sap duk sau), kontry proti typickým útokům (např. thaiboxerským low kickům) apod. Na závěr standardní „otloukání tří hvězd“ (da saam sing) jakož i speciální varianta „otloukání sedmi hvězd“ (da chat sing), zahrnující kromě přdloktí i lokty/nadloktí a přední/zadní stranu holení. Practical Hung Kyun, Wing Chun Research Institute - Pnětluky, jaro 2012Odpolední blok byl zaměřen na zbraně (především tyče) a praktické použití, tj. nácvik aplikačních a sparringových drilů jakož i volný fullkontaktní boj. Zapracovali jsme na správné vzdálenosti a načasování, práci nohou, práci těla a úderových kombinacích z dopoledního bloku; saan da blok uzavřelo několik kol full contact sparringu, ve kterém se utkali ostřílení harcovnící i nováčci (čti: pár KO do hlavy, na solar i játra). „Tajně“ jsme okukovali i sparringu kamarádů z Wing Chun na vedlejším hřišti, už těšíme na letní přátelské cross-sparringy!

Odpolední blok uzavřela praktická sebeobrana proti protiútoku tupými a sečnými/bodnými zbraněmi – teleskopickému obušku, baseballové pálce a noži – včetně závěrečných situačních drilů. Žádné tanečky, ale real deal!

Večernímu programu u krbu kraloval náš kamarád, žák Ivana Rzounka  sifu a spisovatel „Ata“ (autor knihy Hrdinové gungfu), který si na jarní camp připravil zbrusu novou gungfu povídku, věnovanou Pavlu Mackovi sifu. Povídka bylanapsána na základě starého příběhu, který pro Naamkyun.com přeložil Michael Goodwin sifu – kromě reálných postav jakými byli mistři Wong Yanlam a Wong Honwing jsme se v ní setkali i se zábavnými figurkami z Atova wuxia světa (anebo našeho světa?), např. lámou Luenem, populárním Chamtiborem Tlustěrou a „Brusičem“.

Těšíme se na letní, v pořadí již 11. letní Hung Kyun camp!

Practical Hung Kyun pro začátečníky

Sdílení