“Stání v postoji, otloukání tří hvězd, kopání do kůlu a roztahování rattanového kruhu”, vysvětloval pan Yip. “Základní Hung Kyun dovednosti, které jsme cvičili, když jsem byl mladý. Cvičíte i ve vaší linii, že ano?”

“Ano, cvičíme, až na… roztahování rattanového kruhu, to neznám!”

“Neznáš? Tak to se musíš naučit!”

Psal se rok tuším 2006, a já byl na jednom z mnoha studijních pobytů v Číně a Hongkongu. Společně s mým žákem a kamarádem Honzou jsme tenkrát navštívili mnoho mistrů různých Hung Kyun linií v Kantonu, Fatsaanu a okolí.

Jako průvodce nás tenkrát  doprovázel výše zmíněný pan Yip, bratr naší dobré kamarádky, slečny Yip Jyu Ji, mistyně řady stylů, severních i jižních. Pokud vám příjmení Yip připadá povědomé, pak ano –  jsou příbuznými slavnému Yip Mana.

Pan Yip slib skutečně splnil, další den se objevil s rattanovým kruhem, a naučil nás, jak s ním správně cvičit pro rozvoj Hung Kyun triády Yiu Kiu Ma, tj. “pasu, mostů a postojů”.

“Hung Kyun rattanový kruh je jiný než v jiných stylech, např. Hakka systémech či ve Wing Cheun. Je větší, a spletený ze tří prutů,” vysvětloval pan Yip. „Roztahování rattanového kruhu (Laai Tang Hyun) je pro rozvoj ‚železných mostů‘ a síly obecně jeden z nejlepších nástrojů.”

Pan Yip mě cvičit s kruhem nejen naučil, ale nakonec mi i kruh daroval. “Roztahování rattanového kruhu” jsem tu a tam zařazoval do tréninku, cvičili jsme jej pravidelně i na letním PHK Campu, ale měli jsme jen jeden-dva, takže žádné systematičtější cvičení.

Koncem ledna jsem dělal interview s Checkley Sinem Sifu, žákem slavného mistra a režiséra Lau Kar-Leunga, a Sin Sifu na otázku základního a nejdůležitějšího Hung Kyun bez zaváhání povídá: “Rattanový kruh!”

Hned jak jsem se z Hongkongu vrátil, jsem pro PHK Gym objednal 10 kruhů (byť z jednoho prutu); na důrazné doporučení zkušených mistrů zařadíme roztahování rattanového kruhu do systematičtějšího cvičení na našich pravidelných PHK lekcích.

Výše je krátká ukázka některých cviků a technik, které lze s kruhem cvičit.

Pavel Macek Sifu, Practical Hung Kyun


Tvoje cesta k mistrovství začíná prvním krokem.

Practical Hung Kyun: Sebeobrana, síla & kondice, zdraví 

Pošli nám obratem email pomocí formuláře níže, a dostaneš speciální nabídku 3 lekcí ZDARMA + Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA! 

Neotálej, protože naše PHK lehce se rychle zaplňují. 

  • Krok 1

Rozhodni se do kterého PHK Gymu chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA. Nepotřebuješ žádné speciální oblečení ani vybavení – stačí tričko, kraťasy nebo tepláky a tenisky.

  • Krok 2

Využij naší speciální nabídky 3 lekcí ZDARMA plus Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti či kondice – jen chuť se sebou něco dělat.

Domluv se na první lekci ještě dnes! 

Jméno a příjmení (vyžadováno)

Tvůj email (vyžadováno)

V které škole chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA? (Praha nebo Jihlava?)

Napiš nám a my se ti co nejdříve ozveme!

Chceš se umět ubránit, dostat se do kondice, zesílit?

Chystané akce! 

žádné plánované akce

Sdílení