Ty nejdůležitější techniky obrany proti útoku nožem

Ty nejdůležitější techniky obrany proti útoku nožem

Analýza více než 150 útoků nožem, zachycených na bezpečnostních kamerách anebo natočených telefonem atd., odhalila (mimo jiné) následující skutečnosti:

  • Naprostá většina útoků nožem je vedená zákeřně, zblízka. 
  • 71,1% útoků nožem vede přední (neozbrojená) ruka – buď odtlačuje a dělá pro nůž prostor, anebo naopak oběť chytá, drží a přitahuje na nůž. 
  • Zdaleka nejčastější typ útoku jsou rychlá, krátká a opakovaná bodnutí, především do oblasti břicha. 

Analýzu provedl expert na sebeobranu Patrice Bonnafoux z londýnského klubu Urban Fit & Fearless – celý článek naleznete zde

Obrana proti noži je považována za jednu z nejtěžších – proto raději mluvíme o přežití útoku nožem či zvýšení pravděpodobnosti přežití útoku nožem. To, že je to těžké, však neznamená, že je to pokročilý materiál, který se žáci budou učit za x let tréninku – potřebovat možná budou zítra! 

Z tohoto důvodu jsme základní 20/80 sebeobranu proti noži (a proti obušku) zařadili do programu PHK nováčků, tj. na 1. kap. Podrobněji a intenzivněji se jí věnujeme na návazném 2. kap. 

Techniky na videu níže využívají konceptu “Dvě ruce krotí jednu“ (Leung Sau Fuk Yi). První je proti zachycení a bodání a jmenuje s e“Singl sekající křídlo/předloktí” (Daan Chit Bong Sau), druhá proti držení a bodání – “Tongský voják zadržuje hosta” (Tong Bing Lau Haak) – funkční řešení, se kterým přišel Phil Norman z Ghost Boxing. 

Kromě nácviku technik jsme do tréninku zařadili i další zajímavou proměnnou – na tréninzích PHK může kdokoliv, kdykoliv a na kohokoliv nožem anebo obuškem, samozřejmě maketou. Dril rozvíjí obezřetnost, schopnost rozpoznat nebezpečí útoku nožem (ruka za zády, ruka sahající si pro zbraň pod tričko), a okamžitě reagovat – utéct, ozbrojit se (i třeba improvizovanou zbraní), anebo přejít do protiútoku. 

Možná si říkáte, že to trochu bláznivé, ale naopak – kromě toho, že je to praktická dovednost, je to i zábava. 

Za metodiku obrany proti noži děkujeme Davidovi Rogersovi Sifu.

Pavel Macek Sifu, Practical Hung Kyun

PS: Co by měl dělat člověk z fotografie v úvodu článku? Dej vědět v komentářích pod článkem. 


Tvoje cesta k mistrovství začíná prvním krokem.

Practical Hung Kyun: Sebeobrana, síla & kondice, zdraví 

Pošli nám obratem email pomocí formuláře níže, a dostaneš speciální nabídku 3 lekcí ZDARMA + Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA! 

Neotálej, protože naše PHK lehce se rychle zaplňují. 

  • Krok 1

Rozhodni se do kterého PHK Gymu chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA. Nepotřebuješ žádné speciální oblečení ani vybavení – stačí tričko, kraťasy nebo tepláky a tenisky.

  • Krok 2

Využij naší speciální nabídky 3 lekcí ZDARMA plus Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti či kondice – jen chuť se sebou něco dělat.

Domluv se na první lekci ještě dnes! 

Jméno a příjmení (vyžadováno)

Tvůj email (vyžadováno)

V které škole chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA? (Praha, Jihlava nebo Tábor?)

Napiš nám a my se ti co nejdříve ozveme!

Chceš se umět ubránit, dostat se do kondice, zesílit?

Chystané akce! 

žádné plánované akce