Analýza více než 150 útoků nožem, zachycených na bezpečnostních kamerách anebo natočených telefonem atd., odhalila (mimo jiné) následující skutečnosti:

  • Naprostá většina útoků nožem je vedená zákeřně, zblízka.
  • 71,1% útoků nožem vede přední (neozbrojená) ruka – buď odtlačuje a dělá pro nůž prostor, anebo naopak oběť chytá, drží a přitahuje na nůž.
  • Zdaleka nejčastější typ útoku jsou rychlá, krátká a opakovaná bodnutí, především do oblasti břicha. 

Analýzu provedl expert na sebeobranu Patrice Bonnafoux z londýnského klubu Urban Fit & Fearless – celý článek naleznete zde.

Obrana proti noži je považována za jednu z nejtěžších – proto raději mluvíme o přežití útoku nožem či zvýšení pravděpodobnosti přežití útoku nožem. To, že je to těžké, však neznamená, že je to pokročilý materiál, který se žáci budou učit za x let tréninku – potřebovat možná budou zítra!

Z tohoto důvodu jsme základní 20/80 sebeobranu proti noži (a proti obušku) zařadili do programu PHK nováčků, tj. na 1. kap. Podrobněji a intenzivněji se jí věnujeme na návazném 2. kap.

Techniky na videu níže využívají konceptu “Dvě ruce krotí jednu“ (Leung Sau Fuk Yi). První je proti zachycení a bodání a jmenuje s e“Singl sekající křídlo/předloktí” (Daan Chit Bong Sau), druhá proti držení a bodání – “Tongský voják zadržuje hosta” (Tong Bing Lau Haak) – funkční řešení, se kterým přišel Phil Norman z Ghost Boxing.

Kromě nácviku technik jsme do tréninku zařadili i další zajímavou proměnnou – na tréninzích PHK může kdokoliv, kdykoliv a na kohokoliv nožem anebo obuškem, samozřejmě maketou. Dril rozvíjí obezřetnost, schopnost rozpoznat nebezpečí útoku nožem (ruka za zády, ruka sahající si pro zbraň pod tričko), a okamžitě reagovat – utéct, ozbrojit se (i třeba improvizovanou zbraní), anebo přejít do protiútoku.

Možná si říkáte, že to trochu bláznivé, ale naopak – kromě toho, že je to praktická dovednost, je to i zábava.

Za metodiku obrany proti noži děkujeme Davidovi Rogersovi Sifu.

Pavel Macek Sifu, Practical Hung Kyun

PS: Co by měl dělat člověk z fotografie v úvodu článku? Dej vědět v komentářích pod článkem.


Tvoje cesta k mistrovství začíná prvním krokem.

Practical Hung Kyun: Sebeobrana, síla & kondice, zdraví 

Pošli nám obratem email pomocí formuláře níže, a dostaneš speciální nabídku 3 lekcí ZDARMA + Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA! 

Neotálej, protože naše PHK lehce se rychle zaplňují. 

  • Krok 1

Rozhodni se do kterého PHK Gymu chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA. Nepotřebuješ žádné speciální oblečení ani vybavení – stačí tričko, kraťasy nebo tepláky a tenisky.

  • Krok 2

Využij naší speciální nabídky 3 lekcí ZDARMA plus Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti či kondice – jen chuť se sebou něco dělat.

Domluv se na první lekci ještě dnes! 

Jméno a příjmení (vyžadováno)

Tvůj email (vyžadováno)

V které škole chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA? (Praha nebo Jihlava?)

Napiš nám a my se ti co nejdříve ozveme!

Chceš se umět ubránit, dostat se do kondice, zesílit?

Chystané akce! 

žádné plánované akce

Sdílení