Dnes, v době moderních palných zbraní, je v tréninku čínských bojových umění kladen důraz především na techniky boje beze zbraně či proti zbraním typu nůž, baseballová pálka, obušek etc. Dříve, když ještě arsenál armád, oddílů domobrany či rebelů opanovaly šavle, meče, kopí a jiné zbraně, byl pochopitelně kladen důraz především na boj se zbraněmi. Arsenál Practical  Hung Kyun obsahuje všechny typy zbraní – dlouhé, krátké, párové, těžké a flexibilní.

V boji ve městech či na čínském venkově se ovšem nepoužívaly jen nám dnes známé zbraně, ale trénoval se i boj se zbraněmi improvizovanými, ať již to byly běžné pracovní nástroje – motyka, čínská lopata, vidle, bidlo na odstrkování prámů etc. – či jiné předměty denní potřeby, např. deštník, vějíř, dlouhá dýmka, činely, miska a jídelní hůlky (které se spolu s mincemi a dýkami se též používaly jako zbraně vrhací). I PHK curriculum zahrnuje jednu ze zbraní improvizovaných či speciálních, a sice dřevěnou lavičku (Baan Dang).

Stejně jako dnes jsou bary, hospody a restaurace vybaveny stoly, židlemi a barovými stoličkami, patřily ve staré Číně mezi samozřejmou výbavu zájezdních hostinců, restaurací, heren atd. čtvercové stoly s dřevěnými lavičkami, většinou čtyřmi – na každé straně stolu jedna. Strhla-li se nějaká šarvátka či bitka, byla lavička jednou z nejpříhodnějších improvizovaných zbraní.

Pavel Macek Sifu, „Dřevěná lavička dračí hlavy“, exhibice při příležitosti oslav 150. narozenin velmistra Lam Sai Winga, Praha 2009

Sestava „Dřevěná lavička dračí hlavy“ (Lung Tau Baan Dang) má charakteristickou jižní strukturu – většina technik se opakuje, kombinace se procvičují symetricky na jednu i na druhou stranu, do různých směrů. K útoku i obraně se využívají jak nohy (k zachycení soupeřovi zbraně či k bodání), tak tělo lavičky (bloky středem, údery rohy), v kombinaci s flexibilní prací nohou a nízkými kopy. V sestavě najdeme i akrobatičtější prvky, a sice kotoul přes lavičku v úvodu sestavy či hvězdu s lavičkou položenou na zemi. Vzhledem k váze zbraně je cvičení s touto speciální zbraní vynikajícím a komplexním posilováním.

Practical Hung Kyun - halapartna vs. dřevěná lavička

V různých jihočínských stylech, včetně Hung kyun, se dříve cvičila i „sparringová sestava halapartna vs. lavička“ (Daai Dou Deui Baan Dang) či „Dva nože vs. lavička“; dnes už se s nimi setkáme jen velmi zřídka.


Tvoje cesta k mistrovství začíná prvním krokem.

Practical Hung Kyun: Sebeobrana, síla & kondice, zdraví 

Pošli nám obratem email pomocí formuláře níže, a dostaneš speciální nabídku 3 lekcí ZDARMA + Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA! 

Neotálej, protože naše PHK lehce se rychle zaplňují. 

  • Krok 1

Rozhodni se do kterého PHK Gymu chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA. Nepotřebuješ žádné speciální oblečení ani vybavení – stačí tričko, kraťasy nebo tepláky a tenisky.

  • Krok 2

Využij naší speciální nabídky 3 lekcí ZDARMA plus Tréninkový manuál začátečníka ZDARMA. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti či kondice – jen chuť se sebou něco dělat.

Domluv se na první lekci ještě dnes! 

Jméno a příjmení (vyžadováno)

Tvůj email (vyžadováno)

V které škole chceš přijít na 3 zkušební lekce ZDARMA? (Praha nebo Jihlava?)

Napiš nám a my se ti co nejdříve ozveme!

Chceš se umět ubránit, dostat se do kondice, zesílit?

Sdílení